Ми знаємо, що Толкін любив фінську "Калевалу" і багато що імплементував звідти у Леґендаріум. Але такий зв’язок не виник нізвідки. Перед тим як з'явився Турін Турамбар, був Куллерво з цієї ж таки "Калевали". І він теж був персонажем самого Професора (тоді ще майбутнього). Про це все ми і дізнаємось у книзі, що я її оглядаю.

зображення взято звідси
Коротко про книгу.
Вона була випущена у 2015 році під редакцією однією з найвидатніших дослідниць творчості Професора Верлін Фліґер. Книга вміщає в себе саму "Історія про Куллерво", два майже ідентичних конспекти лекцій ще молодого Толкіна про "Калевалу", прикінцевий есей редакторки і коментарі з примітками. Але про все по порядку:
- сама "Історія" є коротким і незавершеним прозовим твором юного Джона, який він писав протягом 1912-14 рр. Толкін обробив і дещо переінакшив сюжет про фінського героя Куллерво, який викладений у 31-16 рунах "Калевали". Без перебільшень, це чудовий і витончений твір з купою прегарних зворотів і архаїчних слів. І, що дуже важливо, це одна з найперших художніх книг Джона Р. Р. Толкіна.
- конспекти лекцій є дуже схожими між собою текстами, бо це, по суті, одна і та ж лекція. Джон підготував її для виступу в одному з клубів Оксфорду у 1914 — з цього часу походить перший конспект, а другий з 1918/1919. У ній він викладає свої погляди на "Калевалу" як таку, заперечує деякі популярні тези щодо неї і, що ключове, закликає розглядати її як самостійний і унікальний феномен, а не вдаватися до порівнянь із іншими епосами, ритуалами тощо. І хоча останнє є одним з головних методів дослідження мітології як такої, але підхід Толкіна теж є абсолютно валідним. Конспекти називаються "On The Kalevala or Land of Heroes" і "The Kalevala" відповідно.
- есей Верлін Фліґер "Tolkien, The Kalevala, and 'The Story of Kullervo'" є вичерпним викладом конкретних зв'язків Толкіна і його Леґендаріуму із фінською мітологією. Можливо, дослідниця дещо перебільшує роль "Історії про Кулерво" саме у зародженні "Сильмариліону", а не лише "Дітей Гуріна". Втім, в усьому іншому це чудове, зрозуміло і легко написане дослідження.
- книга приправлена численними коментарями і примітками редакторки. В цілому, з ними усе ок. Але викликає сумнів її рішення не робити нумерованих посилань, бо це "відволікає читача від тексту". Особисто я після кожних кількох сторінок перегортав текст читати коментарі, адже що в "Історії про Куллерво", що в конспектах є багато невідомих штук. Також можна було б зробити більше коментарів щодо інших незрозумілих моментів тексту. В усьому іншому Верлін Фліґер проробила чудову роботу з рукописами Толкіна, їх переписуванням, розшифруванням і так далі.
- ілюстрації. Тут є лише 2 ілюстрації, але ж самого Толкіна! Дуже гарні акварелі, які зображують країну Похйолу — одну з областей фінського мітопростору. Також в книзі є зображення оригінальних рукописів автора.
До речі, вперше ці три тексти Професора Верлін Фліґер опублікувала в 7 томі журналу Tolkien Studies 2010 року. Тож, ця книга не є чимось абсолютно новим, але відкрила ці тексти для широкої публіки.

зображення взято звідси
Короткий висновок.
"Історія про Кулерво" є читанням для серйозних прихильників Толкіна. Це не цілісний і незавершений текст з розряду "Легенди про Сіґурда і Ґудрун", "Падіння Артура" тощо. Тому тут навряд може йтися мова про "раджу чи не раджу" — ви або настільки заглиблені у творчість Толкіна, аби читати ці книги, або ні. Або ж ви любите мітологію — теж варіант. Втім, сама книга точно вартує свого.