Огляд на “The Story of Kullervo”

Ми знаємо, що Толкін любив фінську "Калевалу" і багато що імплементував звідти у Леґендаріум. Але такий зв’язок не виник нізвідки. Перед тим як з'явився Турін Турамбар, був Куллерво з цієї ж таки "Калевали". І він теж був персонажем самого Професора (тоді ще майбутнього). Про це все ми і дізнаємось у книзі, що я її оглядаю.

the-story-of-kullervo-2-9780008131388
Видання у м’якій обкладинці

зображення взято звідси

Коротко про книгу.

Вона була випущена у 2015 році під редакцією однією з найвидатніших дослідниць творчості Професора Верлін Фліґер. Книга вміщає в себе саму "Історія про Куллерво", два майже ідентичних конспекти лекцій ще молодого Толкіна про "Калевалу", прикінцевий есей редакторки і коментарі з примітками. Але про все по порядку:

- сама "Історія" є коротким і незавершеним прозовим твором юного Джона, який він писав протягом 1912-14 рр. Толкін обробив і дещо переінакшив сюжет про фінського героя Куллерво, який викладений у 31-16 рунах "Калевали". Без перебільшень, це чудовий і витончений твір з купою прегарних зворотів і архаїчних слів. І, що дуже важливо, це одна з найперших художніх книг Джона Р. Р. Толкіна.

- конспекти лекцій є дуже схожими між собою текстами, бо це, по суті, одна і та ж лекція. Джон підготував її для виступу в одному з клубів Оксфорду у 1914 — з цього часу походить перший конспект, а другий з 1918/1919. У ній він викладає свої погляди на "Калевалу" як таку, заперечує деякі популярні тези щодо неї і, що ключове, закликає розглядати її як самостійний і унікальний феномен, а не вдаватися до порівнянь із іншими епосами, ритуалами тощо. І хоча останнє є одним з головних методів дослідження мітології як такої, але підхід Толкіна теж є абсолютно валідним. Конспекти називаються "On The Kalevala or Land of Heroes" і "The Kalevala" відповідно.

- есей Верлін Фліґер "Tolkien, The Kalevala, and 'The Story of Kullervo'" є вичерпним викладом конкретних зв'язків Толкіна і його Леґендаріуму із фінською мітологією. Можливо, дослідниця дещо перебільшує роль "Історії про Кулерво" саме у зародженні "Сильмариліону", а не лише "Дітей Гуріна". Втім, в усьому іншому це чудове, зрозуміло і легко написане дослідження.

- книга приправлена численними коментарями і примітками редакторки. В цілому, з ними усе ок. Але викликає сумнів її рішення не робити нумерованих посилань, бо це "відволікає читача від тексту". Особисто я після кожних кількох сторінок перегортав текст читати коментарі, адже що в "Історії про Куллерво", що в конспектах є багато невідомих штук. Також можна було б зробити більше коментарів щодо інших незрозумілих моментів тексту. В усьому іншому Верлін Фліґер проробила чудову роботу з рукописами Толкіна, їх переписуванням, розшифруванням і так далі.

- ілюстрації. Тут є лише 2 ілюстрації, але ж самого Толкіна! Дуже гарні акварелі, які зображують країну Похйолу — одну з областей фінського мітопростору. Також в книзі є зображення оригінальних рукописів автора.

До речі, вперше ці три тексти Професора Верлін Фліґер опублікувала в 7 томі журналу Tolkien Studies 2010 року. Тож, ця книга не є чимось абсолютно новим, але відкрила ці тексти для широкої публіки.

The Land of Pohjaby J. R. R. Tolkien
“Країна Похйола”, Дж. Р. Р. Толкін

зображення взято звідси

Короткий висновок.

"Історія про Кулерво" є читанням для серйозних прихильників Толкіна. Це не цілісний і незавершений текст з розряду "Легенди про Сіґурда і Ґудрун", "Падіння Артура" тощо. Тому тут навряд може йтися мова про "раджу чи не раджу" — ви або настільки заглиблені у творчість Толкіна, аби читати ці книги, або ні. Або ж ви любите мітологію — теж варіант. Втім, сама книга точно вартує свого.

Огляд на делюкс-видання книги
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ihor Horbach
Ihor Horbach@IHorbach

пишу, в основному, про Толкіна

332Прочитань
2Автори
8Читачі
На Друкарні з 1 лютого

Більше від автора

  • “Unfinished Tales of Númenor and Middle-earth” — огляд

    “Незавершені Сказання Нуменору та Середзем’я” – перша книга, де Крістофер Толкін опублікував недописані твори свого батька.

    Теми цього довгочиту:

    Толкін
  • Огляд на “The Fall of Númenor”

    «Падіння Нуменору» є одним із останніх релізів про Середзем'я. Що з ним так, а що не так?

    Теми цього довгочиту:

    Толкін
  • Толкін, фіни і греки

    Перепост двох дописів із тг-каналу “Клуб Дослідників Толкіна”

    Теми цього довгочиту:

    Толкін

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається