Секрети сновидінь: наука про сни і їхня роль у нашому житті

 Сни - одна з найпоширеніших тем для спілкування. Ми часто ділимося ними, дивуємось, як наш мозок взагалі міг це придумати. Думаю, ви хоч раз задавались питанням, а чому ж ми їх взагалі бачимо, чому деякі запам’ятовуємо, а деякі - ні? Чому сняться негативні сновидіння? У цій статті я спробую дати відповідь на ці та інші запитання.

Чому ми бачимо сни?

Під час сну наш мозок перебуває у двох фазах: повільному сні та швидкому сні. При повільному людина найменше реагує на зовнішні подразники та рідше прокидається. У такий сон людина входить з моменту засинання, коли лише закрила очі, тоді температура, тиск та пульс дещо знижуються. А самі сновидіння ми бачимо у фазі швидкого сну. За показниками активності мозку він більше схожий на стан бадьорості: посилюється кровообіг, пришвидшується дихання та серцебиття. Але попри це людина залишається розслабленою та продовжує спати, такий сон ще називають парадоксальним. Під час швидкого сну ділянки кори мозку, які відповідають за моторні функції, активні, а внутрішні ресурси нейронних мереж опрацьовують інформацію, накопичену протягом дня. Ця інформація зберігається у мозку як довготривала пам’ять. І чим більше буде її зібрано, тим міцнішими будуть спогади, які у майбутньому можуть стати снами. Так ми можемо побачити людину, але не звернути на неї увагу, хоча підсвідомість запам’ятає її. І вже після сну з її участю при наступній зустрічі вона вже буде нам знайома. У снах ми можемо бачити шлях до реалізації цілей, але щоб не втілювати їх в житті мозок пригнічує моторну систему, знижує рухливість м’язів та іноді навіть паралізує їх. Після такого тимчасового паралічу може наснитись кошмар, де ви хочете побігти, але ноги вас не слухають. Цим мозок наче захищає нас від “сліпої” довіри сновидінням. Також, під час сну і в реальності процеси діяльності мозку схожі, саме тому ми часто можемо задаватись питанням: це було уві сні чи в реальності? 

Чому ми забуваємо сни?

Сновидіння виникають щоночі, але запам’ятовуємо ми не всі. Чому так? Щоб запам’ятати сон потрібно прокинутись з фази швидкого сну, якщо цього не зробити то наш сон переходить у повільний, який не зберігається у довготривалу пам’ять. Також, щоб запам’ятати сон після пробудження, його можна записати, так сон не вислизне від вас. 

Кількість сновидінь безпосередньо залежить від годин сну. Тобто, якщо ви спите 6 годин, то бачите менше сновидінь, ніж під час 8-годинного сну. Останні години сну є особливо важливими для сновидінь, люди схильні запам’ятовувати останній сон, той, який приснився перед пробудженням. 

Для чого сновидіння?

Серед науковців питання важливості сновидінь доволі дискусійне і має багато теорій. Одні вважають, що вони пов’язані з набутим досвідом впродовж дня. Проте не можна сказати, що він відтворює весь прожитий досвід, радше представляє його елементи у незвичній ситуації. Іншою теорією є потрібність контролю гостроти емоцій. Вона базується на тому, що мозкові структури активуються під час сну і дозволяють проживати такі ж емоції. Не менш важливими також є і негативні сни.

Для чого негативні сновидіння?

Багато дослідників вважають, що для нас корисніше бачити негативні ніж позитивні сни, адже це допомагає знижувати гостроту афективних сплесків. Сновидіння такого змісту виконують функцію “тренажера” з переживанням загроз у реальному житті. Отже, потрапивши в ситуацію, яка потенційно є реальною небезпекою, психіка намагається справитись з нею та набути досвід, який часто є неусвідомленим. Функція негативних снів - переосмислити та простіше прийняти таку ситуацію у майбутньому. 

Отже, якими б не були сновидіння - позитивними чи негативними, вони однаково важливі для нас, а на їх кількість залежить від часу сну. Тому не нехтуйте своїм сном, щоб бачити більше сновидінь. Сподіваюсь, що інформація була для вас цікавою! Бережіть себе.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
хітомі
хітомі@dphavs

il dono della vita

590Прочитань
3Автори
10Читачі
На Друкарні з 4 липня

Більше від автора

  • Християнство та протестантизм

    Трішки про католиків, православних і представників третього напряму християнсва - протестантів. Яка між ними різниця і схожості.

    Теми цього довгочиту:

    Релігія
  • Ілюзія частотності

    Чи помічали ви, що дізнавшись про щось нове починаєте це частіше бачити в житті? А чи задумувались ви чому так відбувається?

    Теми цього довгочиту:

    Психологія

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається