Які цілі має Росія, втручаючись у справи ЄС та його країн, які методи використовує, і як із цим бореться Брюссель? Про це дискутували Європарламент та Єврокомісія. Репортажи DW.

Віра Юрова

Чи готові уряди країн Європейського Союзу до боротьби з іноземним втручанням, особливо з російським? У Європарламенті у вівторок, 12 березня, відбулася дискусія на цю тему у форматі запитань та відповідей із віце-головою Єврокомісії Вірою Юровою.

Єврокомісія окреслила три головні ризики: кібератаки, іноземне втручання, а також маніпуляції за допомогою цифрових технологій або приховані маніпуляції, що включають дезінформацію. Актуальні цілі цієї діяльності - вибори в ЄС та підтримка України.

Втручання у вибори

"У наших іноземних противників є особлива стратегія для кожної країни ЄС. Звичайно, насамперед слід згадати Росію, але є ще Китай, Іран та інші актори, які намагаються втрутитися у наші виборчі процеси або впливають на них", - сказала Юрова.

Вона попросила депутатів не недооцінювати ці ризики, "бо ми бачимо, що якщо збій відбувається в одній країні, це впливає на весь ЄС". Єврокомісар переконана, що спроби іноземного втручання будуть і під час червневих виборів до Європарламенту, причому більшою чи меншою мірою – у кожній країні Євросоюзу. Впевнена вона і в тому, що президент РФ Володимир Путін має для цього конкретний план. Юрова назвала його "майстром зі створення різних стратегій для різних країн ЄС" та "аналізу того, де атакувати, які наративи використовувати, через яких союзників, внутрішніх посередників та корисних ідіотів".

Підрив підтримки України

За словами віце-голови Єврокомісії, йде інформаційна війна, в якій Росія вживає конкретних заходів щодо впливу на громадську думку європейців, "щоб переконати чи підштовхнути політиків припинити підтримку України". Вона зазначила, що главам держав та урядів, міністрам у країнах Євросоюзу може бути все важче підтримувати Київ, тому що суспільство перебуває під постійним тиском російської пропаганди, яка прагне припинення цієї допомоги.

Путіну потрібні люди, здатні донести пропаганду рідною мовою, тому він використовує бажаючих співпрацювати у кожній країні Євросоюзу, каже Юрова. Це або окремі персони, або партії чи рухи.

"Ми вже бачимо парламентські партії і, на жаль, також деякі партії, які входять до урядів країн-членів ЄС, які без вагань поширюють у своєму суспільстві прокремлівські наративи. Це відбувається через посередників, що означає, що ми не можемо просто звинувачувати Росію, але також ми маємо вести жорстку дискусію з тими, хто, вочевидь, стоїть на боці агресора", - сказала вона.

Назвати імена цих посередників на прохання одного з євродепутатів Юрова відмовилася.

Інший депутат навів як приклад протести фермерів у Польщі.

"Це правда: протести фермерів супроводжувалися численними елементами дезінформації, які мають бути розвінчані, - заявила Юрова. - Справа в тому, що через війну Україна втратила ринки. Тому ми хотіли створити безпечний шлях для зерна, щоб доставити його до Африки та інших місця, що нам не вдалося, оскільки деякі спекулянти тримали врожай на території країн ЄС".

Російські агенти та шпигуни

Євродепутат із Німеччини Віола фон Крамон-Таубадель
Віола фон Крамон-ТаубадельФото: Philippe Stirnweiss/European Union

Російська дезінформація усюди - на телебаченні, в пресі, в соцмережах, вважає євродепутат із Німеччини Віола фон Крамон-Таубадель (Viola von Cramon-Taubadel).

"Армія ботів у Росії більша, ніж армія людей. Вони діють в Африці, Південній Америці, на Близькому Сході, співпрацюючи з Росією", - каже парламентар.
"І скрізь є посібники, починаючи з Ілона Маска та корисних ідіотів, яких ви згадали. У Росії також є армія шпигунів та агентів, і їх не можна недооцінювати. Вони не лише в посольствах, а й у наших держустановах в ЄС. Росія також має кілери та наймані вбивці, які вбивають ворогів режиму", — додала Юрова.

Фон Крамон-Таубадель спитала Юрова, чому у цих агентів досі залишається можливість діяти на території Євросоюзу.

Юрова охарактеризувала усі ці чинники як комбінацію вкрай небезпечних явищ на території ЄС.

"Що стосується армії ботів, то в законі про штучний інтелект та інші акти ми дуже чітко вказуємо, що штучний інтелект, боти, роботи не мають свободи слова", - заявила єврокомісар.
“Вона[свобода слова] - для людей, і я завжди говорю інтернет-концернам, що вони мають підходити до цього саме так”.

На шпигунів мають реагувати самі держави-члени, оскільки це стосується сфери національної безпеки. У деяких країнах ЄС шпигунство розглядається як кримінальний злочин, в інших - "більш терпимі". На думку єврокомісара, у цій сфері національні законодавства мають бути більш жорсткими. 

Які заходи вживає ЄС

"Росія виграє інформаційну війну в Африці, в Південній Америці, на Близькому Сході, і ми повинні прискорити наші дії у відповідь, щоб також поширювати наш спосіб мислення і бачення світу", - констатувала Віра Юрова.

Сам Євросоюз, за ​​її словами, з 2015 року розвиває масштабну діяльність із вивчення та протидії дезінформації, викриваючи десятки тисяч кейсів для багатомільйонної аудиторії.

Вона нагадала, що вже в першому пакеті санкцій щодо РФ були враховані деякі ризики: "Ми включили до списку санкцій так звані російські ЗМІ. Я кажу "так звані", тому що вони - не що інше, як російський військовий арсенал, а в пізніші пакети потрапили та інші звані ЗМІ".

Серед законодавчих заходів Євросоюзу Юрова назвала Закон про цифрові послуги та Кодекс боротьби з дезінформацією. За їхнього повного дотримання можна зменшити вплив іноземної дезінформації, впевнена єврокомісар. Ще один новий законопроект присвячений представництву інтересів у рамках пакету захисту демократії.

"Якщо є якісь контракти урядів третіх країн з європейськими організаціями чи організаціями, які працюють на європейському ринку, то ми повинні про це знати. Тому запропонована нами директива спрямована на досягнення максимальної прозорості цих контрактів та цілей їх укладання", - пояснила Юрова.

За її словами, під час дебатів у Раді ЄС лише одна країна заявила, що у цій сфері не потрібно нічого регулювати.

Крім того, існує реєстр прозорості, що фіксує лобістів. Юрова запропонувала євродепутатам наступного скликання вирішити, чи потрібно удосконалити цей реєстр на основі конкретних випадків, коли "російські організації займалися активним лобіюванням, беручи участь у законодавчому процесі". Крім цього, ЄС створює орган з етики для реєстрації подарунків і поїздок.

"Прийняття пакету захисту демократії та реєстру контрактів з третіми країнами допоможе, тому що ми повинні знати, хто що робить і за чиї гроші", - сказала віце-голова Єврокомісії.

Джерело — DW

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.8KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається