Сі Цзіньпін, який має абсолютну владу, показав, що готовий дозволити китайському народу пережити труднощі. Президент Трамп продемонстрував свої обмеження.

Президент Трамп, схоже, не переймався, коли його світові тарифи спричинили розпродаж акцій на фондовому ринку і знищили багатство на трильйони доларів.
«Будьте спокійні», - сказав він американцям.
Але в середу вдень він несподівано здригнувся перед обличчям фінансових потрясінь, зокрема стрімкого зростання прибутковості державних облігацій, що могло похитнути домінуючу позицію долара і фундамент американської економіки. А наприкінці п'ятниці пан Трамп скасував деякі тарифи на смартфони, комп'ютери, мікросхеми та іншу електроніку, що були введені ним проти Китаю.
Призупинивши дію деяких тарифів для десятків країн на 90 днів і скасувавши деякі мита на електроніку, він також дещо віддав своєму головному супернику, китайському лідеру Сі Цзіньпіну, з яким він вступив у гру в піжмурки, що ризикує роз'єднати дві найбільші економіки світу і перевернути з ніг на голову світовий економічний порядок.
Пан Сі дізнався, що у його супротивника є больова точка.
Яким би нерозважливим і безжальним не здавався Трамп у деяких частинах світу, у випадку Сі і Китаю він має справу з лідером і партійною державою, які мають довгу історію цілеспрямованого впровадження політики, навіть коли вона призводила до економічної та гуманітарної катастрофи.
Серед китайців, як серед критиків Пекіна, так і серед його прихильників, існує консенсус щодо того, що кінець гри може полягати в тому, хто з лідерів зможе змусити свій народ терпіти страждання в ім'я національних інтересів.
«Тарифи і навіть економічні санкції не є точками тиску для Сі Цзіньпіна, - написав Хао Цюнь, китайський письменник у вигнанні, який пише під псевдонімом Муронг Сюецюнь, на сайті X. - Його не особливо турбують труднощі, які тарифи можуть спричинити для звичайних людей».
На відміну від пана Трампа, пан Сі не звертається до китайської громадськості через соціальні мережі, хоча контролює їх усі. Все, що він говорить і робить, відрежисовано. Неможливо залізти йому в голову, тому що громадськість мало що знає про нього, окрім його офіційного фасаду. Але уявлення про те, як він може реагувати на протистояння з паном Трампом, можна отримати, подивившись на те, як він ставиться до труднощів, як будує свої відносини з китайською громадськістю і як він керує країною з населенням у 1,4 мільярда людей.
Китайський інтернет переповнений націоналістичними балачками про необхідність «рішуче дати відсіч і стояти на своєму до кінця».
Люди поширюють відеокліп, де голова Мао Цзедун говорить про Корейську війну:
«Ми будемо воювати до тих пір, поки вони хочуть воювати, і ми будемо воювати до повної перемоги».
Мао Нін, речник Міністерства закордонних справ Китаю, поділився коментарями, зробленими лідером Мао в 1964 році, коли він назвав Сполучені Штати «паперовим тигром».
«Не вірте їхньому блефу», - сказав він делегації французького парламенту, яка перебувала з візитом у Китаї.
«Один поштовх, і він лопне!»
Деякі коментатори в Інтернеті посилалися на «Великий стрибок», щоб продемонструвати здатність Комуністичної партії запроваджувати жорстку економію у важкі часи. У 1958-1962 роках партія проводила кампанію зі швидкої індустріалізації Китаю. Її політика ігнорувала науку і закони природи, що призвело до голоду і десятків мільйонів смертей.
У той час як голодні люди в сільській місцевості вдавалися до канібалізму, Мао наказав селянам харчуватися висівками з зерна та їстівними дикорослими рослинами.
«Терпіть труднощі один рік, два роки, навіть три роки, і ми все перетворимо на краще», - сказав він.
Пан Сі, якого деякі китайці вважають наступником Мао, любить говорити про переваги протистояння труднощам.
Народившись у революційній родині, пан Сі в юному віці пережив політичні потрясіння і негаразди. Його батька, віце-прем'єра, було звільнено, коли пану Сі було 9 років. Під час Культурної революції батько пана Сі зазнав жорстоких переслідувань. Син, якому ще не виповнилося 16 років, був змушений переїхати до села в глибині Льодовикового плоскогір'я і працювати фермером.
«Сім важких років, які я провів, живучи і працюючи в сільській місцевості, стали для мене великим випробуванням», - цитує його слова офіційне інформаційне агентство “Сіньхуа” у великому репортажі.
«Коли я пізніше стикався з труднощами, я думав про те, як, навіть за таких суворих умов, я все одно зміг досягти успіху».
Це був 2023 рік, і економіка Китаю намагалася відновитися після пандемії Covid. Безробіття серед молоді стрімко зросло. Пан Сі сказав молодим людям, що вони повинні навчитися «їсти гіркоту», використовуючи народний вислів, що означає терпіти труднощі.
У статті в ЗМІ, присвяченій очікуванням пана Сі щодо молодого покоління, слово «труднощі» було згадано 37 разів.
На початку 2022 року було очевидно, що варіація «Омікрон» є надто заразною, щоб її стримувати, але майже всі інші країни, які впровадили вакцини, змогли відновити свою економіку. Але пан Сі наполягав на тому, щоб Китай дотримувався його радикальних заходів «нульового ковіду», протидіючи при цьому імпорту західних вакцин. Сотні мільйонів людей пережили ізоляцію, щоденні тести і примусовий карантин. Багато життів і можливостей для існування були зруйновані.
Протягом останніх кількох років пан Сі чинив опір закликам багатьох економістів і навіть власних урядовців надати грошову підтримку населенню для підвищення рівня споживання. У своїй промові у 2021 році він виступив проти «велферизму», заявивши:
«Коли соціальні виплати зростають, вони вже не зменшуються».
Насправді 600 мільйонів китайців отримують менше 140 доларів на місяць і мають мінімальні соціальні виплати, що є основною причиною того, що вони так багато заощаджують і споживають менше, ніж потрібно економіці.
Пан Сі врешті-решт покінчив з нульовою епідемією Ковіду, але зробив це різко, без належної вакцинації. Багато людей швидко заразилися, літні особи вмирали, а біля крематоріїв утворилися величезні черги.
Хронічна криза на ринку нерухомості в Китаї, схоже, нарешті підштовхнула пана Сі до прийняття ідеї допомоги споживачам, хоча деякі економісти вважають, що може бути занадто пізно, особливо перед обличчям торговельної війни.
У пана Сі справді є больова точка в економіці: він не може допустити, щоб ситуація погіршилася настільки, що це поставило б під загрозу легітимність правління партії. Загальнонаціональні протести в листопаді 2022 року допомогли покласти край пандемії Covid. Тарифи загрожують китайському експорту, який є рушієм економіки країни. У п'ятницю пан Сі зробив свої перші публічні коментарі щодо тарифної війни.
«Розвиток Китаю завжди спирався на самодостатність і наполегливу працю, ніколи не покладався на благодійність інших і ніколи не боявся несправедливого придушення», - цитують його слова державні ЗМІ.
Як світ довідався цього тижня, пан Трамп не може повністю ігнорувати фінансові ринки або мільярдерів з Уолл-стріт і IT-компанії, які підтримували його передвиборчу кампанію. Вони звернулися до членів його кабінету, щоб показати своє занепокоєння. Навіть такі лоялісти, як Ілон Маск та Вільям Акман висловили свою незгоду з тарифною політикою президента.
Важко уявити, що хтось із китайських підприємців наважиться зробити те саме або, як пан Маск, матиме можливість донести свою стурбованість до пана Сі, який відсторонив своїх політичних опонентів і розправився з приватними компаніями. Якщо пан Трамп прагне до абсолютної влади, як пан Сі, йому доведеться пройти довгий шлях.
Останні кілька днів я перевіряла китайські соціальні мережі в пошуках будь-якої відомої компанії чи підприємця, який би скаржився на торговельну війну. Я не знайшла. Звичайні люди, які скаржилися в Інтернеті, що їм скоротили зарплату або вони втратили бізнес через тарифи, були розстріляні націоналістичними коментаторами і названі «непатріотами».
Це фундамент, з яким пан Трамп не може конкурувати.
«Підкорення гегемонії ніколи не було варіантом для Китаю», - написав у четвер користувач Weibo.
«Якщо ми змогли вигнати американців під час Корейської війни, то нам не варто боятися його тарифної політики. Ми повинні відповісти залізним кулаком».
Цей коментар був вподобаний більш ніж 3 000 разів.
Джерело — NYT