Флешбек буквально означає несподіваний спогад, ретроспектива, зворотній кадр.
Флешбек – психологічне явище, коли у людини виникають раптові, сильні повторні переживання минулого досвіду або його елементів. Можна порівняти з кіно, коли посеред тепершніх подій нам показують минуле: сюжетна лінія переривається і ми споглядаємо, що і як відбувалося раніше.
Флешбеки часто супроводжують ПТСР.
При флешбеках переживання настільки реалістичні, що людина втрачає відчуття тут і зараз. Вона в моменті проживає все те, що з нею відбувалося колись в минулому.
Це страшно – втратити відчуття контролю, коли спогади переносять тебе у болюче минуле. Таке враження, що ти стоїш там і навкого тебе розвиваються травмуючі події.
Ще одним симптомом постравматичного стресового розладу є інтрузія.
Це «легка» форма переживання минулих подій - повторювані нав’язливі спогади, які також, як і флешбеки, виникають спонтанно, але при цьому людина перебуває в моменті «тут і зараз».
Наприклад, ви з кимось посварилися увечері, а на ранок вас ще може «накривати», коли згадуєте ту розмову.
Тобто ви чітко знаєте: ви тут, у теперішньому часі, спогад швидко виник і так само швидко зник. Ви не втратили відчуття зв’язку з реальністю.
Підсумовуючи: різниця між флешбеком та інтрузією у реалістичності: інтрузія – це секундне «струшування» спогадом, коли людина розуміє, що їй зараз ніщо не зарожує, вона в безпеці. Флешбек – це сильне фізичне відчуття, яскраві спогади, які дають реалістичні враження, що подія минулого відбувається знову. Людина ніби «вилітає» із теперешнього часу і повертається всім своїм єством у минуле. Буває, що людина повністю втрачає відчуття реальності і не може самотужки «повернутися» у реальність.
Як ви можете допомогти:
прокладіть аудіальний місточок між минулим і теперішнім. Спокійним і впевненим голосом зверніться до людини на ім’я та скажіть «Ти в безпеці», «Тобі ніщо не загрожує», «Я поруч», «Все в порядку». Повторюйте ім’я, назвіть себе і хто ви, повторюйте наполегливо, спокійно, впевнено, не поспішайте: «Ти в безпеці», «З тобою все в порядку».
Не кричіть. Не підходьте близько. Не торкайтеся. Не намагайтеся обійняти.
Продовжуйте говорити, звертатися на ім’я. Це стане тим ланцюжком, ниточкою, по якій людина зможе повернутися в тут і зараз.
Коли побачите, що людина реагує на вас, відгукується на контакт, тоді можете запропонувати води, спитати дозволу торкнутися – взяти за руку, обійняти.
Якщо ж не вдається допомогти, то потурбуйтеся про свою власну безпеку. Флешбеки, на жаль, можуть бути небезпечні не тільки для самої людини, а й для тих, хто її оточує.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
Сумніви у симпатії
Якщо ви не впевнені, у вас є сумніви, чи подобаєтесь ви вашому потенційному партнеру або чи подобається вам ця людина - то, зазвичай відповідь одна. Ні. Жорстко, але це правда. Бо коли людина нам подобається – це очевидно. У вас буде внутрішнє глибоке знання: так або ні.
Теми цього довгочиту:
ПсихологіяПровина вцілілого: як з цим упоратися
Що можна зробити, щоб не було так гостро та не боліло. ☑️ Нагадайте собі: війна – не ваша провина. Спрямуйте емоції на ворога, який розпочав її.
Теми цього довгочиту:
ПтсрКлючові моменти у спілкуванні з військовим/ою
Ненав'язливість. Не вимагайте та не наполягайте, щоб вам регулярно та чітко відповідали. Інколи справді немає на це можливості. Ви зі своїм хвилюванням ще може впоратися, а захисник дуже ризикує життям, шукаючи зв'язок, щоб надіслати вам повідомлення.
Теми цього довгочиту:
Психологія
Вам також сподобається
Прогрес далеко випереджає особистісну інтегрованість [переклад]
"Освічене серце" - книга, яку Беттельгейм створив у таборі ув'язнених. У ній Беттельгейм викладає методологію перетворення нормальної здорової людини на "ідеального ув'язненого" - істоту, позбавлену особистості, якого б то не було внутрішнього змісту.
Теми цього довгочиту:
ПерекладТеми цього довгочиту:
ЕнеаґрамаЯк показати травму персонажа через його спосіб мислення та поведінку
Психотравма - це потужний інструмент, що несе за собою велику відповідальність і великий вплив на сюжет. Розбираємось, як і де її вписати.
Теми цього довгочиту:
Сторітелінг