Флешбек буквально означає несподіваний спогад, ретроспектива, зворотній кадр.
Флешбек – психологічне явище, коли у людини виникають раптові, сильні повторні переживання минулого досвіду або його елементів. Можна порівняти з кіно, коли посеред тепершніх подій нам показують минуле: сюжетна лінія переривається і ми споглядаємо, що і як відбувалося раніше.
Флешбеки часто супроводжують ПТСР.
При флешбеках переживання настільки реалістичні, що людина втрачає відчуття тут і зараз. Вона в моменті проживає все те, що з нею відбувалося колись в минулому.
Це страшно – втратити відчуття контролю, коли спогади переносять тебе у болюче минуле. Таке враження, що ти стоїш там і навкого тебе розвиваються травмуючі події.
Ще одним симптомом постравматичного стресового розладу є інтрузія.
Це «легка» форма переживання минулих подій - повторювані нав’язливі спогади, які також, як і флешбеки, виникають спонтанно, але при цьому людина перебуває в моменті «тут і зараз».
Наприклад, ви з кимось посварилися увечері, а на ранок вас ще може «накривати», коли згадуєте ту розмову.
Тобто ви чітко знаєте: ви тут, у теперішньому часі, спогад швидко виник і так само швидко зник. Ви не втратили відчуття зв’язку з реальністю.
Підсумовуючи: різниця між флешбеком та інтрузією у реалістичності: інтрузія – це секундне «струшування» спогадом, коли людина розуміє, що їй зараз ніщо не зарожує, вона в безпеці. Флешбек – це сильне фізичне відчуття, яскраві спогади, які дають реалістичні враження, що подія минулого відбувається знову. Людина ніби «вилітає» із теперешнього часу і повертається всім своїм єством у минуле. Буває, що людина повністю втрачає відчуття реальності і не може самотужки «повернутися» у реальність.
Як ви можете допомогти:
прокладіть аудіальний місточок між минулим і теперішнім. Спокійним і впевненим голосом зверніться до людини на ім’я та скажіть «Ти в безпеці», «Тобі ніщо не загрожує», «Я поруч», «Все в порядку». Повторюйте ім’я, назвіть себе і хто ви, повторюйте наполегливо, спокійно, впевнено, не поспішайте: «Ти в безпеці», «З тобою все в порядку».
Не кричіть. Не підходьте близько. Не торкайтеся. Не намагайтеся обійняти.
Продовжуйте говорити, звертатися на ім’я. Це стане тим ланцюжком, ниточкою, по якій людина зможе повернутися в тут і зараз.
Коли побачите, що людина реагує на вас, відгукується на контакт, тоді можете запропонувати води, спитати дозволу торкнутися – взяти за руку, обійняти.
Якщо ж не вдається допомогти, то потурбуйтеся про свою власну безпеку. Флешбеки, на жаль, можуть бути небезпечні не тільки для самої людини, а й для тих, хто її оточує.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
"Протокол 6С": допомога в критичній ситуації
Часто в критичній (стресовій) ситуації ми почуваємо себе розгублено і не знаємо, як допомогти людині. Доктор Моше Фарчі, підполковник запасу армії оборони Ізраїлю, розробив простий та в той же час ефективний "Протокол 6С".
Теми цього довгочиту:
Психологічна ПідтримкаЯк відпустити кохану людину?
Питання, на яке не має короткої відповіді. І точно буде мало одного допису. Але з чогось треба починати, так? Тому пишу: часто складність буквально не в тому, що вирозходитеся з людиною, а в тому, что саме ця людина задовольняла ваші певні(важливі для вас) потреби.
Теми цього довгочиту:
СтосункиЯ його пробачила/я її пробачив
“Я його пробачила / я її пробачив. Будемо жити далі. Ми живемо далі.” Чи хороша ця історія, коли мова йде про зраду? Ні, не хороша.
Теми цього довгочиту:
Стосунки
Вам також сподобається
Теми цього довгочиту:
ПсихологіяЯк український стартап наші «кукухи» рятує?
Український стартап Anima взявся за ментальне здоров'я українців. Творці проєкту не обіцяють всіх вилікувати, але допомогти виявити проблему точно можуть. Як їм це вдається?
Теми цього довгочиту:
СтартапЩо мені не допомогло?
Отже, розпочну з того, що я не відношу себе до високо проактивних людей з міцною силою волі, купою корисних звичок та соціальними мережами, від яких одна половина ридає від захвату, а інша – від заздрощів.
Теми цього довгочиту:
Психологія