Займенники: від ворогів до коханців

Займенники — важлива частина мови. Ми не можемо просто викинути їх, тому що десь хтось сказав, що вживати в тексті їх не варто! Тим паче, вони дуже і дуже допомагають авторам!

Ми звикли їх боятися, проте немає нічого страшного в тому, щоб трішки прикрасити текст.

Їхнє використання може бути доцiльним або недоцiльним залежно вiд контексту, стилю автора та завдань, якi вiн ставить перед собою. Спробуймо розібратися:

Для чого потрібні займенники?

Займенники, як ми всі знаємо зі школи та як неважко здогадатися із назви, можуть заміняти iменники, прикметники, числівники чи прислівники. Вони допомагають уникати повторiв, а також укомплектовують текст.

Використання займенників залежить вiд того, який ефект хоче досягти автор. Наприклад, у динамiчних сценах доцiльно використовувати прислiвники, щоб створити вiдчуття швидкостi, а займенники допоможуть уникнути перевантаження тексту iменниками.

Структурування тексту

Займенники допомагають зв’язувати частини тексту, створюючи логiчнi переходи. А головне – не повторювати в соте ім’я героя, його професію, прізвище та колір очей. Погодьтеся, інколи «він сказав» звучить краще, ніж «сказав блакитноокий».

Кулаки зачухалися вдарити Тадере по порожній макітрі, однак поки пальці того були в небезпечній близькості від рани, хлопець не ризикував. Натомість він обмацав власне підборіддя (Наталя Кош “Загублений принц”)

Лірика

Коли ми говоримо про лірику, то особові займенники («я», «ти», «вiн») дозволяють читачеві та авторові сконцентруватися на внутрiшньому свiтi героя та створити ефект близькостi.

Я переказую, що розповідав Мідер, маючи на меті мораль.
Йому докучав ведмідь грізлі, настільки сміливий і лютий,
Що забирав м'ясо карібу з-під стріхи хати.
І ще. Людину він мав за ніщо і не боявся вогню.
Аж одної ночі почав гупати в двері
І розбив вікно лапою, тож вони, наїжачені,
Лежали з рушницями і чекали ранку (Чеслав Мілош “Притча”. Переклад Тараса Прохаська)

Ефект узагальнення

Використання займенникiв «хтось», «щось», «усi» допомагає створювати узагальнений образ. Наприклад, у творах Кафки займенники часто допомагають створити атмосферу відчуженості.

Навіть якби це був наш повсякденний свист, нас одразу спантеличило б те, що хтось, наміряючись зробити щось цілком звичне, стає у таку велично-урочисту позу. (…) Але якби хтось раптом замірився на таке і навіть викликав фурор, ми, скоріш за все, добачили б причину його успіху не в самому лущенні горіхів (“Співачка Жозефіна, або Мишачий народ” Франц Кафка)

Проте займенники можуть бути недоцiльними у випадках, коли їхнє надмiрне використання створює невизначенiсть або заплутує читача. Наприклад, якщо в текстi багато персонажiв, часте використання займенникiв замiсть iмен може ускладнювати сприйняття.

Пишіть із задоволенням!

Авторка: Софія Гудовсек

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
UWURead
UWURead@uwuread

Письменницька платформа

2.4KПрочитань
1Автори
55Читачі
На Друкарні з 6 січня

Більше від автора

  • Марафон Різдвяних Тропів

    Цілий рік ми працювали для вас: збирали матеріали, готували поради та допомагали вдосконалювати письменницьку майстерність. Але тепер настав час нарешті від теорії перейти до практики!

    Теми цього довгочиту:

    Письменництво
  • Які найкращі різдвяні книги ви знаєте?

    Користувачів реддіту запитали про їхні улюблені різдвяні історії, а ми зібрали з них для вас найнеочікуваніші та найцікавіші книги. І ні, «Різдвяної пісні» серед них не буде!

    Теми цього довгочиту:

    Що Почитати
  • Про (по)дії та наслідки: динаміка тексту

    Які події та сцени ви уявляєте, коли чуєте словосполучення «динаміка тексту»? Напевне, якісь погоні, бійки, вибухи, скандали, сльози. Щось, що викликає сильні емоції у читача – або хоча би за планом повинно їх викликати. Але як прописати сюжет так, щоб у читача завмирало серце?

    Теми цього довгочиту:

    Поради Авторам

Вам також сподобається

  • Вереснева читанка.

    Вереснева читанка – мала латиноамериканська та польська проза, гарна розважальна НФка, продовження історії світу де всім керує доля, серйозний наукпоп про кельтів, класика нуару, манґа про косплей та зміну ґендерних ролей, НФка про мову, манґа про кровосісь, фотобук старих хат.

    Теми цього довгочиту:

    Література

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Вереснева читанка.

    Вереснева читанка – мала латиноамериканська та польська проза, гарна розважальна НФка, продовження історії світу де всім керує доля, серйозний наукпоп про кельтів, класика нуару, манґа про косплей та зміну ґендерних ролей, НФка про мову, манґа про кровосісь, фотобук старих хат.

    Теми цього довгочиту:

    Література