“Кафе “Європа”. Про що посткомуністичні країни могли б говорити з психіатром

фото книги Славенки Дракуліч “Кафе “Європа”

Про цю книгу чула багато, а ще авторка була в центрі сесії кенселингу десь минулого року. Купила паперовий примірник десь в шалі зборів до Лондону, а по приїзді несподівано (коли маєш так багато книжок, що сама дивуєшся з наявності деяких примірників) знайшла, і вирішила почитати. Ну чому ж ні, я побула в так званій Європі аж пару днів, і то на протоптаних туристичних стежках! Як на те, і в пост-комуністичній Європі (Польща), і в пост-Європі (UK). Експерткиня, well-travelled person!

But, I digress…

Приємно здивувалась, що це збірка есеїв - так легше тримати фокус, який у хворої мене і так був не в найліпшій формі. Авторка - з Хорватії, тобто в фокусі Балкани, про які я майже нічого не знаю, бо ми в школі про це нічого не вчили, а в дорослому віці я відносно недавно почала цікавитись історією. Коротше, то турбулентний регіон. Сама Славенка пише про досвід своєї країни неначе ззовні - бо ж сама переїхала до тої частини Європи, де не побував комунізм. Через те в деяких моментах вловлюються якісь мммм ну не снобські, а наче самовідгороджувальні тони. Це можна зрозуміти, ми всі люди. Всі з подивом дивляться назад на своє минуле життя і дивуються з того, як так можна було.

Якщо описати одним реченням, то ця книга - ніби список “прищепок”, травм, Mommy and Daddy issues, які ти розписуєш в себе в блокноті, аби далі обговорити з психіатром. В цьому випадку ти - це країна. Або група країн, як сказано в підзаголовку.

Тут і про меншовартість, і про бездіяльність, страх, параліч відповідальності за своє життя, ставлення до грошей, мовчанку, почуття провини, the list goes on. Ну, ви самі знаєте більшість цих шпильок, що залишились нам в спадок від батьків, і що ми передамо своїм дітям. Втім, в “Кафе “Європа” піднімаються багато неочевидних тем, тобто може бути багато чого, про що ви ще не замислювались.

Тепер почну спойлерити, якщо можна так сказати. Окреслю те, що виділила для себе.

Про топтання індивідуальності. Все просто - надуживання займенника “Ми” на противагу “Я”. Думай, що говориш, бо ти говориш від імені всіх, тому не можеш казати щось, що комусь не сподобається. І інтереси твої не існують, бо Я - остання буква в алфавіті. Тут має бути мем про комунізм.

Як особа, що є продуктом тоталітарного суспільства, навчається відповідальності, індивідуальності, ініціативі? Кажучи “ні”.

Про стресові перетини кордону. “Кажи, що їдеш до родичів, бо подумають, шо ти на заробітки” - скільки разів чула такі напучування при перетині кордону в Польщу? (При чому, так напучують і тих, хто дійсно їде на заробітки.) Для нас перетин кордонів - це стрес. Стрес, що будуть “трусити”, себто перевіряти вміст валіз в пошуках чогось нелегального. Полегшення, коли в митника гарний настрій, і він вирішує просто пропустити, без цих принизливих оглядів. В європейців же навіть окрема черга для проходження митного контролю, де їх майже не перевіряють. Якийсь поділ на сорти? Ми - сорт “по дефолту підозрілий”. Ми боїмось, і нас бояться.

На митниці треба сміливо дивитись офіцерам в очі - от що. Гідність.

Закордон як мана небесна. Ця штука особливо підсилилась під час війни, так як побільшало “виїхавших”. За замовчуванням, їм заздрять, бо вони ж мусять бути багаті і краще жити, раз за кордоном. Добре, що хоч розвіялись ілюзії щодо того, що всі, хто за кордоном - багаті. І все одно, при поверненні додому від людини очікується, що вона привезе повну торбу “гостинців” - продуктів, одягу (який там дешевше, або якісний, не те, шо тут!), косметики ітд. І хоча зараз таке саме продають в магазині “Товари з Європи” навпроти твого під’їзду, а одяг і інші штуки можна замовити в інтернеті - зате можна не платити не лише за доставку, а й за самі речі - бо ж то - гостинці! Словом, залізна завіса в людей в голові.

А ще, вона підняла цікаву тему, про яку я раніше не думала:

Добре, що зараз є інтернет - але чи пропала ця тенденція?

Ставлення до майбутнього. Благо, підприємницька сфера в країні розвивається - навіть під час війни. Люди вкладають гроші, розвивають бізнес, будують плани. Проте з іншого боку, є я і моє невміння поводитись з грошима - адже все життя я тільки бачила, як мама живе від зп до зп. В мене нема поняття про інвестиції, про фінансовий менеджмент - тільки радість від того, що грошей, наче, вистачає на все. Питання тут - як можна

…успішно здолати прірву між двома крайнощами - витрачанням, коли зовсім не маєш грошей, і витрачанням, коли вони є?

А з іншого боку, як нація, на чиїй території постійно ведуться війни і на чиї будинки летять ракети, може собі дозволити в щось інвестувати? Питання відкрите, в нас, власне, новий виток розвитку травми під назвою “відкладене майбутнє”.

Цитата про Німеччину і її фашизм - і важливість інституту пам’яті:

Цікаво, чи рашка колись до такого доросте. Не думаю, що в поточній формі.

Всі країни в своєму минулому робили негідні дії - тільки треба мати силу то визнати і “розкаятись” (в якийсь прийнятний спосіб). Нема “добрих” і “злих” країн, як нема добрих і поганих людей, питання тільки в тому, як ти працюєш над своїми помилками - добре, чи погано. Це й визначає тебе, певною мірою. І, на мою думку, це нормально, що з плином часу деякі речі переосмилюються - це не одне і те ж, що переписування історії. Найбільшу послугу, яку ми можумо зробити самим собі - бути чесними з самими собою. І як нація, теж.

Про мовчанку і безініціативність. Історія про зрубування дерев і суспільне заціпеніння - і не зовсім через страх. Раніше в мене було враження, що пострадянські люди не проявляють ініціативу, бо вона - “наказуєма”. Новий аспект, який усвідомила з цієї історії - що часто ми взагалі не свідомі, що ми за щось відповідаємо, або ж маємо вплив на щось. Відчуття - “а що, так можна було? можна було сказати, що мені це не подобається? можна було того не робити?”. І так само щодо суспільної власності:

Захист власних інтересів став єдиним пріоритетом для всіх лише недавно. Усе, що було громадським, вважали таким, що належить державі та нею й регульоване: «вони» мали про «це» подбати. І от раптом з'являється така річ, як суспільний інтерес. Проте людям важко збагнути, що це наш інтерес і наша проблема, і саме наші громадяни мають право діяти від її імені.

◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤

Ще там є три есеї, які я хотіла б перечитати, аби повністю скласти про них враження. Ще подумати.

1) Він спить, як немовля - про командуючого концтабором, якого зовсім не мучить совість, і який “спить, як немовля” - подумати саме про те, як таке можливе. Escapes me.

2) Батькова провина - а це, власне, про інститут пам’яті, і про те, як осмислювати своє минуле і що робити з його слідами в теперішньому - про ті самі назви вулиць, ставлення до діячів, пам’ятники. На часі.

3) Про погані зуби - як людину, яка панічно боїться стоматологів, мене вразило речення про те, що зуби - то частина іміджу, і взагалі їх стан відображає якусь самоповагу. Це змусило мене всерйоз розглянути можливість добровільного походу до стоматолога. З почином, і хай ці сторінки мені конвертуються®

◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤◢◣◥◤

Ось, власне і все, книга цікава, місцями є над чим задуматись або навіть не погодитись, стиль приємний. Гарний вибір, аби читати помаленьку ранками за чашечкою кави - хоча я сама проковтнула її - книгу, не каву - за пару днів. Про це трохи шкодую, бо там іноді варто зупинитись і порефлексувати.

15.11.24

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Енджі
Енджі@angie

шось пишу або читаю

62Прочитань
1Автори
1Читачі
На Друкарні з 6 травня

Більше від автора

  • Одиниці особистого простору (1)

    Коли мене нема довгий час, я помічаю, що стілець пересунуто, чашку розбито, хтось купив новий чай, який мені тепер пити. Ти вживаєш нові слова. На холодильнику чийсь чужий магніт. В тебе нове хоббі. По периметру кімнати розвішані не мої вогники.

    Теми цього довгочиту:

    Особистий Простір
  • “Танцював, і не вклонився” - Часосховище

    Один чоловік вирішує будувати “клініки минулого”, де кожна кімната або поверх оформлені в стилі якогось періоду. Навіть не так - не в стилі, а саме автентичними речами з періоду, меблями, запахами, звуками - immersive experience. VR, але наяву.

    Теми цього довгочиту:

    Старіння

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається