До західноєвропейського фолку у мене особливе відношення. Це музика надзвичайно багата на цікаві пісні, мелодії, а іноді і історії. І особливо виділяються німці купою фолк-гуртів на будь який смак: від легенького ірландського фолку, до епічного вікінгського фолк-металу.

Бажання є розповісти багато про кого, але хто зна коли дійдуть руки до кожного з цих гуртів. Та і не про кожен може знайтись що розповідати на цілий текст. Тож мені спало на думку зробити кумулятивний текст з переліком цікавих виконавців в максимально широкому фолковому діапазоні. Є ті кого і фолк-роком не назовеш, настільки вони легенькі, а є і потужні фолк-метал гурти що оспівують нордичну міфологію. І хочеться згадати про всіх.

Ganaim

Пропоную почати з одного маленького і не надто відомого навіть на батьківщині гурту, що виконує музику в ірландському стилі (так, ірландський фолк популярний серед німецьких гуртів). Щонайменше двох з трьох музикантів гурту можна, якщо уважно дивитись, буде помітити в складі і інших гуртів з цієї підбірки, і схоже для них це таке собі відгалудження. Але саме цей гурт зробив на мій погляд найкращу версію старої ірландської пісні “Star of the County Down”.

Мені доводилось чути багато її версій, але це аранжування особливе. Легке, приємне, таке що дарує теплі емоції і в якому навіть на слух відчувається що пісня співається з посмішкою. Гармонійно доповнює пісню і кліп. Простий, добрий і позитивний. У цього відео і пісні є особлива душа через яку хочеться дивитися і чути це знову і знову.

GANAIM - Star of the County Down

Fiddler’s Green

Продовжуючи тему німців що грають ірландський фолк варто згадати і їх більш продуктивних колег з Fiddler’s Green. І, не зважаючи на географію, можна сказати що це один з найкращих гуртів що грають саме ірландську музику. По настрою це дуже різноманітна творчість, від дещо сумних пісень як “Lady in Black”:

FIDDLER'S GREEN - LADY IN BLACK

до бадьорих і бешкетних як “Down”:

FIDDLER'S GREEN - DOWN

До речі, з останньою вийшло дещо кумедно, бо, знайшовши її на ютуб-мьюзік пару років тому, я її вже переслухав мабуть з сотню разів, але тільки сьогодні, готуючи цей текст, дізнався що до неї є ще і відео. І воно мене дещо здивувало, бо пісня має такий енергійний настрій, що я щонайменше очікував побачити в ньому циганський табір.

Storm Seeker

Коли торік я писав про піратські рок гурти, декількох я підзабув згадати. Серед них були і німці Storm Seeker.

STORM SEEKER - How To Be A Pirate

Це можливо і не найцікавіший гурт в цій підбірці (хоча поціновувачам ірландського фолку чи піратської музики цілком може сподобатись), але не згадати про нього тут я не міг. Справа в тому, що з найкращої пісні цього гурту (“The Logging”) почалась історія виконавиці про яку піде мова в наступному параграфі. І тут варто зробити порівняння як одна і та сама пісня отримує зовсім різне забарвлення при певній зміні виконання.

STORM SEEKER - The Longing

Подивились? Ну а тепер по принципу мультика “Простоквашино”, в якому “нашу маму і тут і там показують”, подивимось на цю ж саму пісню в іншому аранжуванні, за участі однієї з тодішніх учасниць гурту.

Patty Gurdy

Патрісія “Патті” Бюхлер, яка взяла другу частину свого псевдоніму у свого улюбленого музичного інструменту (колісної ліри, або як її називають англійською “hurdy gurdy”), паралельно з участю в “шукачах шторму” почала розвивати свій власний ютуб канал. І одним з перших відео стала версія все тої ж “The Logging”, але з аранжуванням виключно на колісній лірі.

"The Longing" - Patty Gurdy

Можна сказати, що вона в рамках цього сольного виконання покращила пісню. Все таки, без грубого чоловічого вокалу оригіналу, вона звучить значно мелодійніше, та і таке музичне аранжування вийшло абсолютно самодостатнім.

З цього, по суті, почався її шлях в сольну кар’єру і в 2023 вона, серед іншого, вже була близька до участі в Євробаченні від Німеччини. Не скажу що я великий фанат її сольної творчості, яка, на мій смак, часто надто попсова. Але це постійне використання колісної ліри завжди придавало певну унікальність і свій шарм її творчості.

Patty Gurdy - "Melodies Of Hope"

Куди більше мені до вподоби її періодичні візити в гості до інших гуртів. Як наприклад до мушкетерів dArtagnan, про яких ще буде мова пізніше, або спільний різдвяний запис з Fiddler’s Green, про який була мова в тексті про святкову музику. Таке поєднання зазвичай виходить дуже виграшне для обох сторін і в результати з’являються яскраві і памятні пісні.

dArtagnan - Farewell ft. Patty Gurdy

Faun

Якщо треба обрати гурт який максимально точно уособлює в собі жанр фолк музики, можна сміливо брати Faun. Слухаючи їх, складається враження що хтось винайшов машину часу і висмикнув середньовічних музик з їх рідного часу в сьогодення.

FAUN - Federkleid

Все в їх творчості відсилає до давніх часів: вибір інструментів, манера виконання, костюми, тематика відео… Гурт що залишає по собі абсолютно магічне враження.

FAUN - Walpurgisnacht

Особисто мені найбільше з їх пісень подобається їх дует з Santiano (про них детальніше пізніше по тексту) в дуже коротенькій пісеньці (всього 1:52) “Tanz mit mir”. Яскравий приклад пісні з категорії “добре, але мало”.

FAUN - Tanz mit mir

DER FLUCH DES DRACHEN

Цей проект схоже проіснував не довго і не встиг особливо багато чого зробити, але є одна пісня через яку його хочеться згадати.

Це також максимально класичний фолк, дуже хорошої якості, з незвичною ізюминкою: вокалісткою корейського походження. Вийшло прикольно і дещо не по шаблону.

DER FLUCH DES DRACHEN - Wild und frei

Oonagh

Зента-Софія Делліпонті (у дівчини італійське і болгарське коріння) встигла в Німеччині відмітитись в багатьох іпостасях: актриси, фолк виконавиці, поп-співачки і тд. Серед фактів про неї навіть зустрілась згадка про те, що серед її пісень є написані ельфійською мовою (невеличка пасхалка для фанатів Толкієна).

В рамках цього огляду нас цікавить період з 2014 по 2022 коли вона під псевдонімом Oonagh здебільшого займалась фолком.

Oonagh - Orome

При чому навіть більше ніж її сольна кар’єра, нас тут цікавить її колекція коллаборацій з іншими гуртами (навіть в більшій мірі ніж у випадку з Патті Гурді). По перше, вона разом з ірландським гуртом Celtic Woman записала мабуть найцікавішу пісню гурту: “Tír na nÓg”.

Celtic Woman - Tír na nÓg ft. Oonagh

А по друге, у неї в послужному списку є шикарний дует з гуртом Santiano. Пісня доволі маловідома, але дуже красива.

Oonagh & Santiano - Vergiss mein nicht

Santiano

І раз вже за них зайшла мова (і навіть вдруге, враховуючи Faun), перейдемо до головних моряків німецької фолк сцени. Назва Santiano взята з одноіменного шанті, також відомого під назвами “O Santianna” чи “All on the Plains of Mexico”.

Santiano - Frei wie der Wind

У гурту образ і звучання за якими відчувається чималий досвід. І це той випадок, коли гурт стабільно тримає марку і, коли від них виходить новий реліз, завжди можна бути впевненим що планка якості буде витримана.

Santiano - Zu alt um jung zu sterben

Якщо ж виділяти щось окремо, то по перше варто звернути увагу на “Alle die mit uns auf Kaperfahrt fahren”, в мелодії якої можна почути приховану “He is a Pirate” Ханса Циммера з Піратів Карибського Моря. Мені не відомо жодного іншого успішного випадка створення пісні з осмисленим текстом поверх цієї мелодії, тож за це їм окремий респект.

Alle die mit uns auf Kaperfahrt fahren

А другою піснею яку хочеться особливо виділити є мій особистий фаворит “Ihr sollt nicht trauern”. Навіть не знаю чому, але мене завжди особливо чіпала саме ця їх пісня.

Ihr sollt nicht trauern

Ну і на останок, ви коли небуть бачили репера-діджея що добре виконує фолк? В коллаборації з ними можливо і таке. За таке незвичне, але напрочуд вдале комбо можемо подякувати німецькому MTV, яке влаштувало “unplugged” (акустичний) концерт. Не можу навіть уявити щоб щось подібне з’явилось завдяки нашим місцевим музичним каналам.

Santiano - Wie Zuhause

Versengold

Гурт Versengold (нім. “золоті вірші”) один з найстаріших в підбірці. Його засновано було ще в далекому 2003 році. Вони вже давно стали невід’ємною частиною німецької фолк сцени і мають свій впізнаваний і дуже атмосферний стиль.

VERSENGOLD - Hoch die Krüge

Як описати настрій цього гурту? Мені на думку спадає опис “задумливо життєрадісний”. Є у них щось таке неспішне (особливо в манері співу вокаліста в куплетах), але в той же час таке, що бадьорить і дарує посмішку.

А ще у них зазвичай доволі цікаві кліпи. Тож приємно не тільки слухати, а і дивитись.

Versengold - Thekenmädchen

Тут у мене також є улюблена композиція: “Butter bei die Fische”. Пісня заснована навколо німецької ідіоми що закликає не гаяти час.

Versengold - Butter bei die Fische

Feuerschwanz

Про цих бешкетників у мене вже є окремий текст, тому тут максимально коротко, а кому цікаво може почитати повну версію.

Це той випадок коли рання творчість гурту і пізня відрізняються настільки, що обидві можуть мати власну аудиторію.

Гурт починав як типовий фестивальний гурт середньовічної тематики, але з сатиричним ухилом і звучав отак:

Потім почався їх дрейф в сторону солідності, епічності і металу (але без втрати сатиричної направленості) і вони почали звучати отак:

І нарешті в свої еволюції дійшов до важкенького фолк-металу в вікінгському стилі (з сатирою вже не в кожній, а в кожній другій пісні):

Більше про них, їх історію і учасників отут:

dArtagnan

Гурт заснований одним з фронтменів Feuerschwanz, що придумав власний піднапрям фолку: мушкетерський рок. А також це гурт, що пройшов дуже схожу еволюцію від легенького фолк-року:

До куди важчого його різновиду:

І, оскільки про них також вже є окремий текст, я тут не буду на них зупинятись в подробицях, а запрошую за ними от сюди:

Saltatio Mortis

Ну і раз мова зайшла про мушкетерів, одразу за ними варто поставити ще один гурт який зачепив мушкетерську тематику. Щоправда тільки в одному кліпі і в куди більш альтернативній і алегоричній формі.

SALTATIO MORTIS - Früher war alles besser

Цей гурт завжди виділяли особлива енергетика і яскраві партії на волинках, які забеспечують їх фірмове звучання, яке ні з ким не сплутаєш. Ну і ще яскрава, часто дещо екстравагантна зовнішність вокаліста (останніми роками він виглядає вже куди солідніше ніж на початку, отримавши більш норманський образ).

Saltatio Mortis - Wo sind die Clowns?

За веселою, бешкетною і надзвичайно енергійною музикою часто у гурту ховаються доволі серйозні тексти, які часом отримують спрямування чи то в філософію, чи то в сторону політичних маніфестів. Наприклад “Dorn im Ohr”, пісня де говориться про дурість що загрожує світу, про необхідність привертати увагу до проблем і про музику, яка може сама проблеми і не вирішує, але гучно про них заявляє.

Saltatio Mortis - Dorn im Ohr

Певною революцією для гурту став запис власної версії “My mother told me” (в оригіналі «Þat mælti mín móðir»), вікінгського шанті датованого приблизно ІХ сторіччям (максимально трушний фолк, з більш ніж тисячолітньою історією). Пісня отримала популярність завдяки серіалу “Вікінги” і наразі існує в купі варіацій (з українських мені найбільше до вподоби версія від Midgard). Їхня варіація стала однією з найпопулярніших на ютубі і задала певний норманський тренд в їх подальшій творчості.

Saltatio Mortis - My mother told me

В останні пару років гурт схоже почав плідно співпрацювати з розробниками ігор. Першими стали видавники легендарної серії The Elder Scrols, по якій вони спершу записали кавер:

Saltatio Mortis feat. Lara Loft - The Dragonborn Comes (From "The Elder Scrolls V: Skyrim")

А потім прив’язали до якої і нову авторську пісню:

Saltatio Mortis - Pray To The Hunter feat. „The Elder Scrolls Online“

Schandmaul

Ще одні ветерани. Цей гурт існує аж з 1998 року. В більшості своїх пісень цей гурт має більш агресивне драматичне звучання ніж більшість гуртів в цій підбірці.

SCHANDMAUL - Knüppel aus dem Sack

Найцікавішим їх експериментом стала пісня “Der Teufel hat den Schnaps gemacht”. В початковій своїй версії вона має на додачу до німецької основи вставки на 2х альтернативних мовах в виконанні інших гуртів: англійською від Fiddler’s Green і російською від Russkaja (німецький гурт названий на честь горілки). А в розширеній версії (її можна знайти в ютубі додавши до назви “2.4”) вона виконується взагалі 15ма мовами за участі різних виконавців.

SCHANDMAUL - Der Teufel hat den Schnaps gemacht

Tanzwut

Гурт з дуже колоритним фронтменом, який зі своєї зачіски зробив диявольські ріжки. На мій особистий смак, це найслабший гурт в цій підбірці (в принципі статистика також не дуже на їх користь). Але є певний колорит і як явище для повноти картинки їх згадати варто.

TANZWUT - Stille Wasser (feat. Liv Kristine)

Найкраще за їх участі що я бачив, це мега-колаб німецьких фолковиків для запису пісні “Kaufmann & Maid”, майже всі учасники якого є в цьому тексті.

Sasha,Subway to Sally,Feuerschwanz,Tanzwut,dArtagnan,Patty Gurdy - Kaufmann & Maid

Subway to Sally

Власне вокаліст цього гурту також був задіяний в вище згаданому колабі. І знову ж таки саме він є головною прикрасою гурту. Є в його поведінці певне безумство що нагадує Джека Горобця з Піратів Карибського Моря. І є у них одна реально ціпуча класна пісня: “Was Ihr Wollt”.

SUBWAY TO SALLY - Was Ihr Wollt

In Extremo

Чи не єдиний гурт в цій підбірці з власною сторінкою на українській вікіпедії. Ветерани, що працюють ще з 1995 року. Ті, без кого ця колекція було б точно не повною. Можна з впевненістю говорити що серед згаданих вище гуртів чимало учнів саме цієї банди.

In Extremo - Frei zu sein

Чимало з пісень гурту є по суті аранжуваннями старих реально середньовічних пісень, як наприклад “Herr Mannelig”, середньовічна скандинавська балада. А список мов на яких співає гурт викликає лише глибоку пошану: німецька, іспанська, латинська, шведська, давньоверхньонімецька, давньофранцузька, давньонорвезька, ісландська, естонська, окситанська.

In Extremo - Herr Mannelig

===

Отака от вийшла чимала підбірочка. Німецька фолк сцена насичена яскравими гуртами як ніяка інша і тому як я не старався мінімізувати об’єми цього тексту, а коротко не вийшло. Зате точно є з чого обирати на практично будь який смак.

На цьому кажу надобраніч і да при буде з вами Фолк!

П.С. Знаєте когось цікавого кого я забув, чи можливо навіть ще не чув, додавайте назви в коментарі.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
РОКова скарбничка
РОКова скарбничка@ROKova_skarbnychka

Про маловідомий рок і метал

2.3KПрочитань
2Автори
40Читачі
На Друкарні з 20 вересня

Більше від автора

  • The 69 eyes. Хельсінські вампіри або готична класика фінського року

    Довгожителі рок сцени. Гурт що виступає незмінним складом впродовж 32 років. Справжня класика готичної музики. А ще останній докарантинний концерт в Києві. Все це про один гурт і про нього і піде мова.

    Теми цього довгочиту:

    Рок
  • Wind Rose. Гномський метал від італійських поціновувачів Толкіна

    Сьогодні мова піде про яскравий тематичний гурт, що надихаючись роботами маестро Толкієна створили свій маленький гномський музичний підвсесвіт. Яскравий, потужний, часом веселий і завжди епічний!

    Теми цього довгочиту:

    Метал
  • Dominum. Домінація зомбі-металу

    Вечір Хеллоуіну виглядає ідеальним моментом щоб розповісти про музичний гурт, який своєю стилістикою прекрасно вписується в дух цього свята. Гурт в якому зомбі грають дуже чіпучий і яскравий метал.

    Теми цього довгочиту:

    Метал

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається