Легенда про Громівницю: день боротьби світла і темряви

Колись, у давні часи, коли світ ще не був поділений між добром і злом, жила собі стара жінка, яку люди називали Бабою Громівницею. Вона мешкала на краю села, у хатині, що світилася дивним теплим світлом навіть у найтемнішу ніч. Казали, що вона володіла великою мудрістю: знала, коли настане весна, коли буде грім, і навіть могла говорити з небесним вогнем.

Але кожного року, в найтемнішу ніч лютого, до її оселі приходив Чорний Морок – дух зими, який хотів назавжди замкнути світ у своїх крижаних обіймах. Він розпускав над селами свої чорні крила, від яких мороз ставав ще лютішим, а річки вкривалися товстим льодом. Люди боялися цієї ночі, бо знали: якщо Баба Громівниця не захистить їх, зима ніколи не відступить.

І от, у ніч на 2 лютого, коли Морок був найсильнішим, стара вийшла на пагорб за селом і запалила велику свічку. Це була не проста свічка – її вогонь був частинкою сонця, яке вона колись отримала від самої Весни. Вогонь засяяв так яскраво, що навіть зірки на небі тьмяніли перед ним.

— Ти не маєш сили проти мене! – загримів Морок. – Я – темрява, я – холод, я тримаю світ у своїх льодових кайданах!

— Але я – світло! – відповіла Баба Громівниця. – І доки мій вогонь горить, ти не зможеш панувати тут вічно!

Морок кинувся на неї, здійняв хуртовину, намагався загасити вогонь. Але що сильніший був вітер, то яскравіше палала громнична свічка. І коли перша крапля воску впала на землю, Морок закричав від болю – його сила слабшала. Ще кілька крапель – і вітер стих. Ще одна – і чорні хмари розсіялися.

Нарешті, коли світанок зазолотив небо, Морок відступив у глибини зимових сутінків. Його сила була зламана, і тепер Весна могла вступити у свої права. Баба Громівниця опустила свічку, посміхнулася і сказала:

— Запам’ятайте, люди! У темні дні завжди запалюйте світло. Бо навіть найменший вогник може перемогти пітьму.

З того часу люди стали освячувати свічки на Громівницю, бо вірили: їхній вогонь – це частка світла, яке не дозволить темряві панувати над світом. І досі, у кожному домі, запалюють громничну свічку, щоб Морок більше ніколи не зміг повернутися.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Світлана Польова
Світлана Польова@Svitlana_Polova

Та, що оживлює давні міфи.

19Прочитань
0Автори
1Читачі
На Друкарні з 5 лютого

Більше від автора

  • Легенди Кам’яної Могили

    Кам’яна Могила… Стоїть вона над степом, мов велетенський древній звір, що задрімав у віках, і тільки вітер, кружляючи поміж її розколотих каменів, шепоче легенди, які ніхто не сміє переповісти. Говорять старі люди, що час тут не такий, як у світі людському.

    Теми цього довгочиту:

    Українська Література
  • Тіні

    Тіні. Вони завжди тут. Невидимі сторожі минулого, що ковзають між зруйнованими будинками, чіпляються за дерева та бур’ян. Тіні стоять на кожній стежці, ніби чекають когось, хто більше ніколи не прийде.

    Теми цього довгочиту:

    Життя
  • 1958

    - Ти куди це? А ну стій я тобі сказав! Куди це ти з мотузкою подався? Ти що це надумав? Степан зупинися, накоїш лиха! От чортів син, коли потрібно він мене звісно не бачить та не чує, а коли я нишком у хаті хочу вкрасти окраєць хліба, так одразу Домовик, Домовик.

    Теми цього довгочиту:

    Історія України

Вам також сподобається

Коментарі (2)

Дуже люблю українські міфи і фольклорні оповіді, дякую

Вам також сподобається