Рецепт культового твору (роздуми)

Одного безтурботного вечора я задумалась, що в творах є такого, що робить їх безсмертною класикою.

В сучасному світі ми часто можемо спостерігати твори, натхненні класикою. “Аліса в дивокраї”, “Маленький принц”, “Чарівник країнти Оз”, “Ромео та Джульєта” і тонни й тисячі творів з біблійними мотивами.

Ми можемо розділити культові твори на дві умовні групи - шедеври епохи та вже згадана безсмертна класика. Хочу розібрати їх по окремості, аби краще розкрити тему.

Шедеври певної епохи

Певні твори є актуальними для певної епохи і стають наївними та незрозумілими для наступних поколінь. Ми можемо спостерігати це в багатьох ситуаціях.

  1. Технології

    Люди мого віку згадають з яким захватом вони грали в змійку, Red ball, тетріс та інші кнопочні 2д ігри тих часів. Вони точно культові, проте вже не є цікавими та актуальними, вони залишились у своїй епосі. Чому? Гадаю вони занадто прості, щоб встигати та розвиватись з розвитком технологій. Навіть в сучасних серіях ігор зазвичай найпопулярнішими є 2-3ті частини (Відьмак, Fullout).

  2. Історичні події

    Коли якийсь твір містить в собі певні історичні події, він часто стає легендарним для певної країни чи цілого світу, проте швидко застаріває.

    Це широка тема, де я б хотіла згадати певний вийняток - твори, що зображують певні історичні події, що є циклічними, а отже їхня актуальність також циклічна. На фоні російського вторгнення люди массово почали повертатись до творів, що ілюстують страждання українського народу від рук російської імперії.

    В свою чергу історичні постаті на зразок Клеопатри чи Енштейна можуть зробити твір дійсно вічним.

  3. Мораль

    Деякі твори зараз здаються нам аморальними та дикими, адже погляди суспільста на цю тему з того часу кардинально змінились. В той же час певні історії набувають популярності, бо лише зараз їхні ідеї стали зрозумілими нашому суспільству.

Безсмертна класика

З кожного пункту, я впевнена, ви і без прикладів знаєте чимало творів.

  1. Класика жанру

    “1984”, “Пригоди Шерлока Холмса”, “Френкенштейн або сучасний Прометей”, “Наруто”, “Кошмар на вулиці В’язів” - все це класика жанру. Те, що перше спадає на думку, коли питають що ти знаєш з жахів/аніме/фантастики тощо.

    Як на мене це найбільш заслужені твори, адже вони є початком чогось абсолютно нового, небаченого досі, а як ми знаємо вигадати щось нове неймовірно важко.

  2. Мітологія

    Міти самі по собі можуть здатися застарілими, проте твори на їх основі завжди будуть актуальними. Чому? Вони містять в собі символізм, прості та яскраві образи, що відомі усім. Не злічити кількість творів, у яких фігурують, як окремі символи (яблуко, вінок) так і цілісні образи (янголи та демони, боги, герої, тварини).

  3. Футуризм

    Люди обожнюють уявляти своє майбутнє. Вигадувати відповіді на питання “А що якщо?”. “Зоряні війни” - що, якщо людина житиме в космосі? “The last of us” - що, якщо планету вразить “зомбі” вірус? “Термінатор” - що, якщо світ підкорять роботи?

  4. Вічні проблеми

    Якщо “Титанік” заснований на історичних подіях, то чому він настільки легендарний? Нещасне кохання! Як і в “Ромео та Джульєті” тема нещасного кохання робить твір іконічним (легендарним), адже відгукується в серцях людей, які досі від нього потерпають.

    Такими проблемами можуть бути смертність, зрада, нетерпимість людей до інакших від них, війна, стосунки людини та природи.

  5. Дитячі казки

    Історії, що відсилають нас до старих добрих дитячих казок самі собою вкриті шармом настальгії та безтурботності. В них є знайомі нам з дитинства образи та герої, від яких ми навчалися моралі та формували бачення світу. До того ж вони мають просту структуру, що доволяє їх легко переписати під свою задумку.

Висновок

Одже як створити щось вічне, що стане основою та натхненням для багатьох майбутніх творів та знаходитиме відгук у серцях людей.

В такому разі ми варимо борщ з:

  1. Чогось нового, але не занадто специфічного;

  2. Що містить філосовські ідеї та вічні проблеми;

  3. Воно наповнене образами/персонажами, частово або повністю знайомими читачу;

  4. Що не сильно обмежується технологіями та дає свободу для фантазії.

Такий от собі списочок вийшов, роздуми про це справді цікаві і в певному сенсі бездонні, не шукала, чи є на просторах інтернету щось схоже, але відчуваю, що створила щось нове для нашого медіапростору.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Біла птаха
Біла птаха@ptaha

Ділюсь знаннями і надбаннями

6.1KПрочитань
7Автори
48Читачі
Підтримати
На Друкарні з 14 квітня

Більше від автора

  • Ідея, варта зусиль

    Нещодавно я дещо збагнула. Я маю певне коло знайомих геймерів, що в будь якій незрозумілій ситуації при проходженні гри звертаються до російської інфобази по іграм wiki fandom. Це відбувається за браком української інфобази по іграм, тож варто було б об'єднатись і створити.

    Теми цього довгочиту:

    Ідея
  • Банальні поради, щоб стати не банальним письменником.

    Я пишу з 7 років свого життя. Комікси, вірші, оповідання стали частиною мого життя і змусили адаптувати себе і свої навички до створення художньої літератури. Ось кілька речей, які можливо врятують ваше письменницьке життя від чергового застою і недописаних шедеврів.

    Теми цього довгочиту:

    Література
  • Звідки взявся Білл?

    Сайт дав доволі багато цікавої інформації по всесвіту, в особливості про Білла Шифра. Давайте розберемось хто він, і як став тим, ким є зараз. Наголошу, що далі будуть теорії фанатів, засновані на деяких фактах про нього.

    Теми цього довгочиту:

    Теорії

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається