Добігає кінця 2024, минулої п’ятниці відбувся останній очікуваний альбомний реліз цього року, а отже саме час підбити підсумки. Список звичайно буде доволі суб’єктивним, але рік видався багатим на цікавинки, тож думаю тут буде на що звернути увагу.
“Номінації” тут здебільшого вигадані більше для фану (було бачення про які гурти і пісні варто згадати, а вже класифікація під них підганялась по ходу справи). Порядок також довільний і продиктований просто тим хто мені згадувався наступним, або з ким вимальовувався одразу темативний зв’язок.
Український слід в 2024
Почнемо з свого рідного. Рік не сказати щоб був надто продуктивним для української рок сцени, але це зрозуміло з цілком зрозумілих причин. Але все одно є що відмітити. Хоча на окремий пост і не вистачить, тож просто виділимо в загальному списку.
Продуктивність року. Midgard
На сьогодні мабуть найпродуктивніший рок/метал гурт України. Вони випускають як новий матеріал, так і роблять купу експериментів по типу переносу різної класики на метал.
В числі іншого, цього року вони випустили альбом “Шляхом Героїв”, що по суті зібрав в собі раніше випущені пісні (здебільшого минулого року).
Дебют року. Тіні Мрій
А отут впору вводити рубрику “реклама року”. Алгоритми інстаграма періодично підкидають мені рекламу деяких гуртів і найбільш примітною такою пропозицією виявився дебютний сингл українського гурту Тіні Мрій. Пісня називається “Скляний Лабіринт” і це дуже якісний дебют. Рекомендую.
Рок/метал з усього світу
За межами ж нашої країни рок життя кипить на повну. Особливо багатим цей рік видався на релізи різного рівня фрікуватості. Але оскільки мій “рідний” жанр це power metal, я люблю і поважаю гурти що здатні з серйозним обличчям творити будь яку дичину. Тож мене цей рік порадував. І такого в цій підбірці буде вдосталь.
“Колаборанти” року. BabyMetal і їх колаборації з Electric Callboy і Bloodywood
За цей рік вийшло аж 2 яскравий роботи за участі японського гурту BabyMetal.
Першою стала колаба з німцями з Electric Callboy під дуже складною назвою “RATATATA”. Пісня з шаленим вірусним потенціалом і доволі безумним відео.
Друга колаборація відбулась з моїми індійськими улюбленцями Bloodywood. В результаті вийшло таке собі індо-японське метал-аніме. Дуже своєрідна штука і багато в чому унікальна.
Найкріповіша знахідка року. Samurai Pizza Cats
Технічно тут мова піде про пісню 2023 року. Але про неї і про гурт що її виконує я дізнався лише цього року, коли випадково побачив в предложці в процесі написання тексту про “танцювальний” метал.
Приводом для такої предложки стала участь вокаліста вище згаданих Electric Callboy, про яких чимало йшла мова в тому тексті, в записі оди ненависті до людей що псують ананасами піццу.
Так, навіть тема пісні звучить дещо кріпово (хоча я також засуджую ананаси в піцці), а якщо подивитись відео-ряд… Але сама пісня звучить офігенно.
“Вони ще живі?” року. Hollywood Undead
Давненько цей гурт випав з мого радару і коли на ютубі на очі потрапив новий реліз, та ще і без масок, це було чимале здивування. Але гурт тримає рівень і треба буде якось виділити час і зупинитись на їх творчості окремо. А поки можна відмітити їх сингл цього року: “Hollywood Forever”.
“Сповідь” року. Ронні Радке і Falling in Reverce
Влітку був окремий пост про цього дуже цікавого і колоритного персонажа і його непросту біографію. Тож зараз зупинятись на цьому я не буду.
Зараз важливо те, що саме цього року вийшов альбом “Popular Monster”, в якому автор відкрив свою душу і зачепив деякі гострі проблеми сучасності, по типу культури відміни. Дуже яскрава робота. Частина пісень з нього вийшла в минулі роки у вигляді синглів. Але серед нових знайшлась одна що особливо вразила: “Prequel”. Симфонічно-металюжний репкор дійсно біблійського масштабу з відео яке можна описати як Дюна зустрічає Зака Снайдера на піку його творчості. Суцільний епік!
Несвята месса хеві метал. Powerwolf
Учасники гурту що завжди називав свої виступи “святими мессами хеві металу” (“holly heavy metal mass”) зробили своєрідний камінг-аут і визнали що не хочуть бути святими з піснею “We Don't Wanna Be No Saints”.
Ця пісня стала частиною альбому “Wake Up the Weaked”, однієї з найпримітніших збірок цього року.
Бенкетувальники року. Wind Rose
Італійські поціновувачі Толкіна і особливо його гномів Wind Rose випустили цього року свій черговий альбом. Альбом і сам по собі вартий уваги, але його головною окрасою став алко-славень про підземний бенкет гномів “The Great Feast Underground”. Пісня з просто шаленою енергетикою!
Але і окрім неї альбомчик вийшов цікавим. В тому числі наші гноми встигли вийти на галактичний рівень з піснею “Rock and Stone”:
Ну і звично достатньо там і більш типових їх робіт про епічне життя гномів.
Глобалізація року. Feuerschwanz
Отримуючи все більше визнання за межами Німеччини, гурт Feuerschwanz задумався про доступність своїх текстів іноземному слухачу і вперше випустив англомовний альбом.
Головною окрасою альбому стала пісня “The Unholy Grail”, записана разом з вокалістами Dominum і Orden Ogan. І не треба дивуватись що в пісні про вікінгів і несвятий грааль робить мужик що співає про зомбі: він їх продюсер :) (ну і реально крутий виконавець)
Але здебільшого альбом містив переклади частини старих пісень. Не всі їх популярні пісні вийшло перекласти (наприклад “Schubsetanz” за визнанням самого гурту виявилось перекласти неможливо, через дуже активне використання гри слів типової тільки для німецької мови). Але чимало перекласти таки вдалося.
В процесі вони встигли заколабитись і з вже згаданими Wind Rose в рамках пісні про… гномів. Неоригінально але логічно.
Ближче до кінця року, на честь спільного туру з Lord of the Lost вони випустили новий сингл “Lords of Fire”. Одна з найважчих пісень в історії гурту. Епічна і крута для прослуховування, але от з переглядом… Кріс Хармс з Lord of the Lost давно вже відомий своїми епатажними образами, але на фоні вікінгів з Feuerschwanz це ну дуже диссонує…
Зомбі під ялиночку щороку. Dominum
Я не знаю як вони і лейбл прийшли до думки 2 роки підряд випускати альбоми зомбі металу між новорічними святами (цьогорічний вийшов в п’ятницю 27 грудня). Здавалось би абсолютно непідходяща тема. Але… працює. Пісні настільки яскраві, настільки вдало написані, що стає абсолютно не важливо на яку вони тему (пишу це як людина якій мабуть в перше в житті щось пов’язане з зомбі темою взагалі сподобалось). Обидва альбоми дуже вдалі.
Частково вони цього разу змогли дати і зв’язок з датами, присвятивши одну з своїх пісень першому повсталому мерцю в історії, себто Джисусу, що можна також вважати і найсміливішою провокацією року.
Враховуючи чудові стосунки з Feuerschwanz, не обійшлось в цьому альбомі і без делегата від них:
Фолк неметал року. Patty Gurdy
Патті Гурді це доволі цікавий приклад зустрічі двох світів. Вона постійно співпрацює з різноманітними метал гуртами і виконавцями. В першій з пісень Dominum, з тих що я додав в цю підбірку, її можна побачити в якості актора. В цьогорічному синглі Alestorm її можна почути в якості вокалістки і тд. Але сольні її роботи це скоріше фолк-поп і легенький фолк-рок.
Завдяки такій суміші вона є мабуть найлайтовішим виконавцем серед тих хто у мене регулярно в полі зору. І тому я не можу не відмітити її роботи цього року, серед яких були сингли, альбом (‘Tavern Album”) і музичний фільм для супроводу альбому.
В цьому альбомі було чимало колаборацій. Як абсолютно фолкових
так і більш знайомих слухачам важкої музики. Наприклад у відповідь на її візит до Alestorm, головний пірат Alestorm завітав в альбом до неї.
А була і одна колаборація по суті легендарного масштабу. До Патті завітав колишній басист і бек-вокаліст Nightwish Марко Хіетала:
Піратcька екзотика року. Alestorm
Раз вже я згадав візит Патті до піратів (до речі, це не перший піратський метал гурт в її карєрі, на початку кар’єри вона була постійною учасницею гурту Storm Seekers), то власне давайте на ньому зупинимось не відкладаючи. Тим паче що це одна з найяскравіших пісень року. Називається вона “Voyage Of The Dead Marauder”:
Це один з синглів майбутнього альбому. З інших їх цьогорічних синглів також варто виділити ще дві пісні про піраство з незвичайною географією. Наприклад в Узбекистані:
або на річці Саскачеван:
Обдві пісні прикольні, як музично, так і тим що це ще треба було додуматись піратство засунути в такі локації.
Піратська симфоніка року. Vision of Atlantis
Не забігаючи далеко від піратської теми варто згадати ще один гурт: Vision of Atlantis. На відміну від більш сатиричних колег з Alestorm, цей гурт робить більш витончені і серйозні пісні на флібустьєрську тему.
Цього року вийшов їх альбом-сиквел “Pirates II - Armada” що продовжив сюжетну лінію альбому 2022 року.
Особливо хочеться відмітити пісню “Tonight I'm Alive” в якій з’явились східні мотиви, що додали пісні особливого шарму:
Один за всіх і всі за одного року. dArtagnan
Ці німецькі мушкетери встигли цього року відзначитись аж кілька разів. І що примітно, з доволі яскравими колабораціями в кожному з найяскравіших моментів.
Головною перлиною цього року для них став альбом “Herzblut”, в титульній пісні якого відзначилась майстриня гостьових візитів Мелісса Бонні (реально, у неї офігезна колекція виступів як запрошений виконавець в складі різних гуртів і майже завжди вона в найкращій пісні альбому).
В цьому ж альбому німецький гурт названий на честь француза і озброєний шотландською волинкою об’єднався з іспанцями заради запису пісні “Mosqueteros” німецькою і іспанською мовами одночасно:
Окрім цього, кілька років тому гурт dArtagnan взяв мелодію відому на заході як саундтрек тетрісу, забив на існуючий до неї російський текст (“Коробейнікі”) і написав поверх зовсім іншу пісню німецькою на зовсім іншу тематику, більше в дусі мушкетерських “один за всіх…” і пірушек (правильно, кому нафіг треба перекладати російськомовні тексти, якщо можна зробити щось своє і краще).
І тепер з’явилась англомовна версія цієї ж пісні з залученням учасників ще двох фолк-рок гуртів: Fiddler's Green (ірландський фолк) і Ye Banished Privateers (піратські пісні).
Пауер (метал) рейджери року. Beast in Black
П’ятеро персонажів в костюмах різного кольору пафосно роблять якусь фігню з елементами геройства. Цей опис в рівній мірі можна застосувати і до древнього серіальчика про пауер рейнджерів і до свіжого кліпу гурту Beast in Black. Гурт який зміг змішати пауер метал з елементами сінті-попа випустив цього року один сингл, але штука вийшла реально епічна:
Королі абсурду року. Nanowar of Steel
Італійський пародійний гурт Nanowar of Steel вцілому майстри встановлювати нові планки абсурду. Але цього року вони змогли здивувати аж тричі.
Спершу вони змогли спародіювати взагалі всю дискографію Iron Maiden в рамках лише однієї пісні:
Потім автори пісні натхненної каталогом ІКЕА випустили пісню натхненну прогнозом погоди. Ще ніколи метеорологія не звучала так епічно:
Ну і нарешті вони змогли просто покорити всі айтішні сердця випустивши пісню текст якої це… код. Буквально. Він навіть компілюється. Серйозно!
В якості назви і суті цього коду/пісні стала айтішна класика: програма “Hello World”, яку зазвичай всі пишуть першою при вивченні нової мови програмування. Але її оформили в вигляді назви файла з відповідним розширенням… Ідеально!
Потяг потужності року. Majestica
Ні, в цій рубриці мова піде не про чергову дивну новацію від нашого “гаранта”, а про пісню “Power Train” від гурту Majestica. Яскрава, позитвна робота, в кращих традиціях такого любого моєму сердцю павер металу.
Щасливий метал року. Freedom Call
Музику цього гурту фанати вже давно прозвали “happy metal” і це ідеальний її опис. У мене давно в планах зробити на них огляд і сподіваюсь в 2025 руки нарешті дійдуть. Ну а поки згадаємо що в 2024 вийшов їх альбом “Silver Romance” і кому просто хочеться чогось доброго і світлого: от, тримайте :)
Рок-ютубер року. Jonathan Young
Цього виконавця я вже не раз відзначав. Не буде виключенням і сьогодняшній огляд, оскільки Джонатан Янг не припиняє клепати годноту. Це виконавець з доволі різноманітною творчістю. Кавери, авторські пісні по різним всесвітам, просто авторські роботи… Можна знайти щось на будь який смак. От кілька особливо примітних зразків за цей рік:
“Imperium of Man” - епічний метал по мотивам всесвіту Warhammer 40k:
“Blade of Frontiers” - бардівська пісня по мотивам минулорічного ігрового хіта Baldur Gates 3:
авторська робота “Witch Hunter” в жанрі символічного металу:
чи епічне шанті “Spanish Ladies”:
Всі ці роботи об’єднує високий рівень виконання і яскраві емоції від прослуховування.
Альтернатива року. Smash Into Pieces
Smash Into Pieces - один з найцікавіших альтернативних гуртів сучасності. Цього року вони випустили альбом “Ghost Code” і є в ньому 2 пісні повз які я не можу пройти ніяк: “Trigger” і “Heroes Are Calling”
Знак маловідомої якості року. Dynazty
Гурт Dynazty отримує незаслужено мало уваги, залишаючись в тіні в тому числі іншого проекту з їх вокалістом: Amaranthe. Тим не менш, вони стабільно з року в рік видають дуже якісний потужний метал з дуууже класним вокалом (Нільс Мйолін мабуть один з найцікавіших голосів металу цього покоління). Цього року від них вийшло 2 сингли:
“Devilry of Ecstasy”:
і “Game of Faces”:
І з ними вони як завжди тримають найвищу планку якості.
Ностальгічний експеримент року. Brothers of Metal
Брати металу цього року з однією з пісень відійшли від звичного свого звучання, щоб зробити сингл з сильним присмаком класичного глем металу 80их. В результаті вийшов “Heavy Metal Viking”:
Ця пісня стала частиною їх цьогорічного альбому “Fimbulvinter”. Решта робіт в ньому це звичні старі добрі брати металу (і їх сестричка). Що також завжди добре.
Орден року. Orden Ogan
Так, не надто креативна номінація, але яка вже є. Гуртів і пісень які хочеться відзначити чимало, тож доводиться викручуватись.
Цей гурт випустив цього року альбом “The Order Of Fear” і його заглавна пісня це суцільний епік.
Сумістимо несумісне року. Gloryhammer
Пісня про принца… роботів. Так, роботи і спадкова монархія, що б могло здатись дивним в такому поєднанні?
Щось таки здається? А гурту Gloryhammer ні, тож вони подарували нам пісню про повернення принца роботів. Вимикаємо логіку і просто насолоджуємось.
Парі року. Kissing Dynamite і Versengold
Німецьке рок-комьюніті це дуже переплетена екосистема. І часом там відбуваються доволі цікаві речі.
Гурт Kissing Dynamite випустив дуже яскравий сингл “The Devil Is A Woman”:
А за 2 місяці по тому з’явилась дуже схожа пісня від гурту Versengold “The Devil is a Barmaid” з видозміненим текстом і в фолк стилістиці:
Це виглядало дещо дивно, оскільки зазвичай кавери так швидко не робляться з комерційних міркувань. Початково я припустив що справа просто в хороших відносинах між гуртами. Але потім виявилось що Versengold програли парі своїм коллегам з динамітного гурту і змушені були зробити цей кавер, який ще і став першою в їх історії англомовною піснею.
Впевнений що потім виявиться що я ще когось забув, але списочок ітак вийшов чималеньким. Рік видався в музичному плані дуже хорошим (ще б він таким в інших був…) і залишив по собі чималу спадщину.
На цьому ж думаю час завершувати і продовжимо вже в наступному році. Всіх з наступаючим і да прибуде з вами найкраща Музика!