Візит Трампа до Саудівської Аравії відбувся майже рівно через вісім років після його першого несподіваного візиту за кордон.

Минуло майже десять років, але зображення з Ер-Ріяда все ще викликає захоплення, таємничість і загальне відчуття: «Що це взагалі було?». Сяюча куля випромінювала світло з центру темної кімнати, заставленої комп'ютерними екранами. Трійка світових лідерів - президент Дональд Трамп, король Саудівської Аравії Салман і президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі - тихо і повільно наблизилися до неї. Всі троє поклали руки на яскраво-білу сферу і тримали їх там майже дві хвилини. Їхні обличчя були освітлені знизу, наче вони стояли над найдорожчим у світі вогнищем. Ніхто не промовив ні слова.
Перша леді, Меланія Трамп, також на мить доторкнулася до сфери, яка, при ближчому розгляді, виявилася насправді глобусом. Фото та відео цієї сцени миттєво стали вірусними і, залежно від ваших політичних поглядів, нагадували або місток витонченого космічного корабля «Зоряного шляху», або саміт суперлиходіїв Джеймса Бонда. Здавалося, жоден з лідерів не знав, що робити. У якийсь момент Трамп ніби посміхнувся. Я стояв приблизно в чотирьох футах від цього дивного зібрання. І це була навіть не найдивніша річ, яку я побачив того дня.
Перша закордонна поїздка Трампа на другому терміні, запланована на наступний тиждень, відбудеться майже через вісім років після його першої міжнародної поїздки за попереднього терміну, і почнеться вона в тому ж місці - в столиці Саудівської Аравії. Багато з тих самих тем, які визначали візит президента у 2017 році, залишаються актуальними і зараз: підтримка Трампом Ізраїлю, його прихильність до авторитарних режимів, намагання стримувати Іран та надання пріоритету угодам над гуманітарними проблемами. Зараз, як і тоді, європейські союзники нервово спостерігають.
Попри всю ефектність цієї першої поїздки, її справжнім одкровенням стала відмова Трампа говорити те, що зазвичай говорять американські президенти. Він не зробив жодної спроби публічно підтримати демократію і права людини в Саудівській Аравії. В Ізраїлі та на Західному березі річки Йордан він демонстративно відмовився підтвердити давню підтримку Америкою рішення про дві держави. І на останньому етапі поїздки, в Європі, Трамп не став прямо підтримувати доктрину взаємної оборони, яка протягом десятиліть була наріжним каменем трансатлантичної безпеки. Але те, що було шокуючим тоді, є очікуваним зараз. Саме та поїздка багато в чому стала першим свідченням того, що Трамп має намір стати глобальною фігурою, що тепер повністю реалізовується під час його другого терміну на посаді президента.
У 2017 році світові лідери все ще пристосовувалися до нового американського президента, знаючи, що їм треба лестити йому, але будучи глибоко невпевненими в тому, у що він насправді вірить і як він буде використовувати свою владу на міжнародній арені. Тепер залишилося менше загадок щодо Трампа, який після повернення до влади без вагань розриває альянси, розпалює глобальну торговельну війну і віддає перевагу автократичним режимам перед демократіями. Але він повертається на Близький Схід у небезпечний момент, на тлі гуманітарної кризи і відновлення конфлікту в Газі, а також хитких переговорів щодо ядерного майбутнього Ірану. Його транзакційний погляд на зовнішню політику лише зміцнів, і це стане очевидним, коли він повернеться в регіон.
Щойно літак Air Force One приземлився в Ер-Ріяді, де в травні 2017 року стояла неймовірна спека, стало зрозуміло, що саудівці з'ясували, як завоювати прихильність Трампа. Коли Трамп вперше ступив на незнайому землю в якості президента, він зробив це буквально по червоній килимовій доріжці, і його привітав король - честь, якої не удостоївся його попередник Барак Обама. Гармати гриміли, а над головою ревіли саудівські військові літаки. Я був у прес-пулі - ротаційній групі журналістів, яка подорожує з президентом - і коли наш кортеж мчав порожніми вулицями міста, ми побачили гігантські зображення Трампа і короля Салмана, що висіли майже на кожній естакаді шосе та на багатьох будівлях. Потім відбулася пишна церемонія кави з кардамоном і вручення медалей у Королівському дворі - почесті, які зазвичай надаються лише членам королівської родини. Зображення Трампа також було спроєктовано на фасад курорту «Рітц-Карлтон», де він зупинився, що височів над розлогим пустельним мегаполісом. (Той самий готель пізніше буде використовуватися як розкішний центр ув'язнення, де кронпринц Мухаммед бін Салман, син і спадкоємець короля, ув'язнюватиме своїх політичних супротивників).
А втім, найсюрреалістичнішим моментом став традиційний танець із мечами, що пройшов через кілька годин у культурному центрі країни, де Стів Беннон, відомий своєю ізоляціоністською позицією, танцював поруч із саудівськими принцами, що тримали шаблі. Усе, що стосувалося візиту до Саудівської Аравії, було наповнене чимось більшим, ніж реальністю, і мало на меті справити враження на президента, і Трамп, схоже, був задоволений цими прелюдіями. Шаблон, встановлений у ті дні в Ер-Ріяді, певним чином наслідували в наступні місяці в таких віддалених столицях світу, як Лондон і Пекін.
«Єдине, що залишилося незмінним, - це його, здавалося б, споріднена прихильність до сильних лідерів. Він добре розуміє цінність геополітичного нейтралітету і створює у інших відчуття, що з ним можна мати справу», - сказав мені Марк Ханна, голова зовнішньополітичного аналітичного центру.
Ханна додав, що рішення Трампа не читати лекції про американські цінності на світовій арені тепер може поставити його в кращу позицію для укладання угод.
Поїздка наступного тижня буде скромнішою за масштабами, ніж турне 2017 року, і передбачатиме лише три зупинки в країнах Перської затоки - Саудівській Аравії, Катарі та Об'єднаних Арабських Еміратах - протягом кількох днів. Головною темою для Трампа буде питання бізнесу, в тому числі інвестицій в технології, а також продаж зброї і спільні проєкти зі створення штучного інтелекту. Під час візиту Трампа відбудеться саудівсько-американський інвестиційний форум. Аналогічні заходи плануються і в ОАЕ. Дипломат, який працює в одній з країн, які відвідає Трамп, на умовах анонімності, щоб обговорити майбутні переговори, розповів мені, що поїздка, як очікується, буде більше зосереджена на конкретних фінансових здобутках, ніж на досягненні дипломатичних проривів.
«Ми більше не перебуваємо в позиції "вирішення світових проблем"», - сказав мені співрозмовник.
«Безпечний і стабільний Близький Схід означає більше процвітання для наших країн-партнерів і Сполучених Штатів», - сказав мені представник Білого дому.
Але світових проблем уникнути не вдасться. Ізраїль оголосив, що планує військовий наступ і повну окупацію Гази, якщо ХАМАС не погодиться на поступки, включаючи звільнення заручників, яких він утримує; крайній термін, який ізраїльтяни дали терористичному угрупованню, припадає на наступний день після завершення візиту Трампа в регіон. Ізраїльські чиновники сподівалися, що Трамп зупиниться і в їхній країні. Але два співробітники адміністрації сказали мені, що Трамп не хоче їхати, поки не забезпечить припинення вогню в Газі, про яке він зможе розповісти. Водночас Трамп надав прем'єр-міністрові Беньяміну Нетаньягу широку свободу дій у веденні війни в Газі і запропонував виселити всі 2 мільйони палестинських жителів, щоб перетворити сектор Газа на курорт. Очікується, що лідери країн Перської затоки, пам'ятаючи про симпатію своїх народів до палестинців, будуть лобіювати Трампа, щоб він стримав Ізраїль.
«Коли президент Трамп вступив на посаду, в Газі відбулися реальні позитивні зрушення. Було припинено вогонь. Були звільнені десятки заручників, і туди надходила потужна гуманітарна допомога, щоб полегшити страждання жителів Гази. Все змінилося», - сказав мені сенатор Кріс Кунс, демократ, член Комітету з міжнародних відносин.
«У Трампа з'явилася величезна можливість продемонструвати справжнє лідерство на світовій арені, змусивши Нетаньяху відмовитися від ідеї повної окупації Гази, а також від виселення палестинців і відновити постачання гуманітарної допомоги в Газу».
Переговори між Сполученими Штатами та Іраном щодо його ядерного майбутнього також будуть основним пунктом порядку денного поїздки. Тегеран близький до розробки ядерної зброї, проти чого рішуче виступають Ізраїль та інші близькосхідні сусіди, в тому числі Саудівська Аравія. В адміністрації Трампа точаться внутрішні дебати щодо того, яким шляхом слід дозволити йти Тегерану; іранські яструби підтримують думку Нетаньяху про те, що ядерна програма має бути повністю знищена, тоді як інші, такі як держсекретар Марко Рубіо, висловлюються за те, щоб дозволити Ірану зберегти ядерну енергетичну програму. Трамп виступає проти застосування військової сили і нещодавно заявив на зустрічі з пресою, що хоче «повного демонтажу» іранської ядерної програми, від чого Тегеран раніше відмовлявся. Тим не менш, дехто в адміністрації вважає, що угода може бути можливою найближчим часом, за словами двох американських чиновників.
«Ми повинні пам'ятати, що призвело до початку переговорів щодо Ірану: мотивація адміністрації продовжувати переговори ґрунтується на припущенні, що Іран може бути близький до того, щоб мати ядерну зброю, - сказала мені Хагар Чемалі, колишня співробітниця Міністерства фінансів за часів президента Джорджа Буша-молодшого і радник Ради національної безпеки за часів Обами. - Це докорінно змінило б ситуацію на всьому Близькому Сході».
Трамп встановив тісні зв'язки з наслідним принцом Саудівської Аравії, відомим як MBS, якого він захищав після того, як у 2018 році було вбито оглядача Washington Post Джамаля Хашоггі, ймовірно, за наказом Ер-Ріяда. А прихильність президента до Саудівської Аравії ще більше ізолювала його суперника - Іран. Помічники сказали мені, що однією з цілей його другого терміну є забезпечення продовження Угод Авраама, угоди, яку його перша адміністрація уклала для нормалізації відносин між Ізраїлем та ОАЕ, Бахрейном та іншими країнами. Тепер адміністрація хоче зробити те ж саме для Ізраїлю та Саудівської Аравії. Угода між цими двома країнами набирала обертів за адміністрації Байдена до нападу ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Більшість спостерігачів вважають, що перш ніж можна буде досягти значного подальшого прогресу, потрібен прорив у Газі. На початку цього року Трамп жартував про ще одну можливість блокбастера під час свого перебування в Саудівській Аравії: несподівану зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним, щоб спробувати припинити війну в Україні. Але з тих пір Трамп відкинув ці можливості, і Білий дім, і Кремль заявили, що саміт не запланований.
А що зі сферою? Антиекстремістський центр в Ер-Ріяді все ще відкритий, але сфери там більше немає, згідно з книгою репортера New York Times Бена Хаббарда. Коли працівники центру помітили, що багато американських відвідувачів фотографуються з нею, уряд Саудівської Аравії подарував сферу посольству США. Відтоді вона перебуває на зберіганні.
Автор статті — Джонатан Лемір, автор статей на The Atlantic. Він також є співведучим програми «Ранковий Джо» на MSNBC.
Джерело — The Atlantic