(Дис)Комфортна творчість. Людський підхід до творчого процесу

Процес творення для мене — це не тільки про нові ідеї для реклами, брендів, вигадування чогось свіжого чи крейзі. Це про з нічого створити щось: придумати новий бізнес, новий продукт, банер, структуру сайту, дизайн, ілюстрацію чи  спосіб розв'язання будь-якої життєвої проблеми. Процес творення — це не тільки про веселі брейнштормінги та багато ідей, він містить у собі й дослідження, й аналітику, і реалізацію. Тож люди на будь-яких позиціях так чи інакше проходять цей процес (можливо, просто не називаючи його творчим).

Працюючи у творчій сфері, я постійно читаю книжки та дивлюся курси на цю тему. Днями дослухав лекції про організацію креативного процесу на Domestika.org і захотів поділитися з вами цікавими ідеями з нього — вірю, що вони допоможуть кожному 😉

Я провів маленьке опитування про складнощі, які виникають у процесі творення:


Кожен із пунктів мені близький, я б точно проголосував за всі.

Збоку може здатися, що для творчої агенції це все життєво необхідні навички та процеси, вони мають бути відточені за роки роботи — але ж ні!).

Я переконаний: спільна робота над задачею має зробити цю задачу тільки якіснішою, але на практиці вона не завжди давалася комфортно та приємно, тож самоштормінги й домашня робота стали звичною частиною процесу. 

Стратегічні виклики, які я виділив для себе у творчому процесі:

  • Люди різні. Неможливо загнати всіх в один процес, ми маємо різні патерни творення. Хтось починає одразу з ідей, хтось не може без дослідження, комусь потрібно знайти натхнення в обговоренні.

  • Змішаність процесів. Ми часто проводимо штормінг та одразу відбираємо ідеї, чи проводимо обговорення й одразу штормимо. Такий процес може стати неприємним, адже ідеї вбиваються настільки швидко, що ти не встигаєш їх відпустити, або ж команда просто вичавлена і втомлена. 

Що лежить в основі якісного творчого процесу?

Автор курсу пропонує свій підхід до процесу творчості та групової творчості. Він не має наукового підтвердження, але на рівні сенсів я бачу цікаву для себе логіку: 

  • кожна задача потребує свого процесу;

  • кожна конкретна група людей потребує свого процесу, адже в кожного свої патерни мислення.

З патернів мислення і почнемо.

5 патернів мислення у творчих процесах

  1. Opening. Дослідження, рефлексія, обговорення.

Це збір інформації для подальшого творення.

Люди, у яких домінує цей процес, схильні до глибшого пропрацювання теми, але водночас схильні продовжувати копати, коли в цьому вже немає сенсу.

  1. Definition. Визначення критеріїв та умов

Це конкретизація понять «що ми робимо», «що нам потрібно», «які критерії вибору рішень».

Людям, які схильні до чіткого визначення задачі та проблеми, складно працювати в хаосі: коли не домовились про мету, не побудували чіткі очікування. Ця схильність дозволяє не поринути в хаос, зберегти визначеність.

  1. Diverge. Генерування ідей, брейнштормінг.

Класична і найвідоміша частина процесу — коли важливо створити багато різного, а не щось ідеальне. 

Люди, у яких домінує ця складова, схильні швидко генерувати багато ідей, починати процес саме з генерування, водночас їм може бути складно вибрати якусь із цих ідей чи напрям для їхнього розвитку, вони можуть заплутатися та не розуміти, що і як далі придумувати.

  1. Converge. Селекція, відбір найкращого, критика.

Це процес відбору кращого з того, що вже придумали, визначення, наступних кроків і напрямків для допрацювання.

Люди, у яких домінує цей процес, часто стикаються з постійною not good enough проблемою. Їм складно придумати щось самим, бо ще на етапі генерування ідей вони відсікають практично все. Часто це трапляється через те, що в них не розвинена навичка визначення критеріїв та умов, вони до кінця не розуміють, що ж ми таки створюємо.

  1. Inspiration. Святкування, пошук натхнення.

Це про енергію і налаштування на роботу. Зазвичай, це люди-запальнички, які вміють розвеселити команду, налаштувати себе й інших на позитивний настрій.


То що з цим усім робити?

Кожна людина здатна до всіх 5 процесів, але в кожного є свій домінантний і рецесивний патерн, які й визначають особливості комфортного креативного процесу для цієї людини. Відповідно, кожна окрема група людей має свою унікальну комбінацію.

Для створення будь-чого від початку і до кінця, нам потрібні різні люди з різними патернами мисленням, важливо побудувати для них комфортні умови роботи. Розглянемо, як це можна організувати.

Моделюємо ситуації

Уявімо, що у нас є завдання створити позиціонування бренду. Ми зібрали зустріч, на якій хочем обговорити задачу та провести одне коло штормінгу.

На зустріч прийшло 3 людини різних типажів:

  • Оксана — ідеалістка, якій важливі потужні ідеї.

  • Ігор — сильний генератор ідей.

  • Вова — любить чіткість і визначеність. 

Сценарій 1. Розгляньмо сценарій зустрічі, на якій усім просто дати однакове завдання. 

На етапі обговорення Оксана може бути взагалі неактивною, бо поки немає що обговорювати, вона чекає, коли ж уже з’явиться щось гідне. Ігор вже після озвучення назви бренду, ще не почувши проблему, буде накидувати на вентилятор ідеї (на що Оксана може сердитися, бо поки це все недостатньо добре й занадто банально!), а Вова буде пробувати постійно у всьому розібратися: що ж ми таки придумуємо, у чому ж проблема?

Теоретично, Вова може дотиснути й нарешті змусить усіх визначитися, чим обмежить результат ще до того, як почали придумувати. 

Переходимо до штормінгу: усі вже трохи втомлені. Тут розкривається Ігор з 20 ідеями, Оксана каже, що має лише одну, і то таку собі ідею, а Вова нарешті краще зрозумів, що придумувати, і краще сформулював задачу (хоча ідей теж не густо).

Час відбирати ідеї. Ігор не може вибрати серед усіх крутих, Вова вбиває половину, бо вони не відповідають новому баченню задачі, а Оксана добиває решту, бо вони недостатньо потужні.

Тут і стає зрозуміло, чому цей груповий процес дискомфортний для всіх одночасно. Бо люди різні, різне уявлення про те, як працювати: що важливо, що ми зараз робимо. А ми загнали всіх під стандартний процес і намагаємося вичавити щось круте.  

Сценарій 2. А що, якщо ці троє підуть самостійно придумувати? 

Якщо драматизувати та вдаватися в крайнощі, то Оксана буде довго думати й таки прийде з однією-відібраною-єдиноможливою, на її думку, ідеєю, вбивши решту 10 ще в зародку. Ігор заплутається, що придумувати, і просто принесе 50 різних пропозицій на вибір, а Вова принесе декілька ідей плюс 50 критеріїв для оцінки фінального результату, чим доб’є ідеї інших. Або ж він просто почне перевіряти, чи підходять ідеї інших :)

Тепер уявимо, що ми знаємо про особливості цих конкретних людей і важливість розділення процесів. Що можна змінити, щоби процес став і приємним, і результативним?

Крок 1. Плануємо окрему зустріч, на якій розкриється Вова: він задасть важливі для подальшого руху критерії, обговорить їх із командою. Можливо, Ігор паралельно підкине кілька ідей для покращення процесу. Усе! Розійшлися, нічого не критикуємо, не вибираємо.

Крок 2. Робимо окрему зустріч для створення ідей (без етапу критики!), щоби Ігор не губився, а Оксана не вбивала все ще до того, як придумається. Задача всіх — генерувати, але навіть якщо Вова не зможе нічого придумати  — не проблема.

Якщо в команді є ще хтось зі схильністю до надихання інших, він допоможе організувати процес, але керує та задає ритм тут саме Ігор. Завершивши штормінг, ідеї не відбираємо — щоби не вбити настрій Ігоря.

Крок 3. Організовуємо відбір ідей. Золотий час для Оксани та Вови. Оксана, поживши з тими ідеями, зрозуміє: з цього можна витягти щось класне. Вова зможе розкласти, яким конкретно критеріям не відповідають перспективні ідеї, і запропонує напрямок для допрацювання (перш за все, для Ігоря). Далі можна знову повторити кроки 2-3.

Ось так це може виглядати графічно, кожна фігурка відповідає за певний етап (тепер зрозуміло, до чого там були фігури :) ):

А можна отак, якщо нам потрібно (і у нас є схильні люди) провести етапи Opening і Inspiration

Моделювання творчого процесу

  1. Підійдіть до моделювання з однієї зі сторін: 

  • Від команди. Потрібно зрозуміти, з ким ти працюєш: їхні схильності, сильні сторони, а йти за звичною схемою. Автор пропонує перевірити команду на домінантний і рецесивний процес, персональні якості.

  • Від завдання. Часом завдання бувають складніші, для них потрібен ускладнений багатоітераційний процес, тож не варто його уніфікувати. А бувають такі, де достатньо етапу генерування.

  1. Не тягайте всіх на всі зустрічі!

Якщо в команді є люди, що мислять дуже по-різному, не варто кликати їх усіх на всі зустрічі, бо це вбиватиме енергію. Наприклад, якщо хтось схильний до копання та досліджень, нехай вони виконують свою частину роботи, але не приходять душнити на штормінгу з генератором і критиком. Якщо хтось генератор, то не варто вбивати його критичним або нудним процесом.

  1. Вивчіть темні сторони кожного процесу

Енергія, натхнення → Відволікання від мети

Глибина, копання → Зацикленість, низька швидкість, оверсінкінг

Структурність → Обмеження в ідеях

Визначеність і чіткість → Дає іншим відчуття, ніби хтось тут сильно bossy

Експериментальність → Хаотичність

Свобода в ідеях → Заплутаність, невизначеність із результатами

Критичність → Негативний настрій для всіх

Задротство → Зацикленість на деталях без загальної картинки

Декілька прикладів, що допоможуть перевірити себе:

  • У мене часто виходять недостатньо класні ідеї, далеко не з першого разу вдається знайти щось кльове. Це критик — той, що Converge.

  • Не знаю, як обрати ідею: наче є багато непоганих, але немає певності. Це генератор той, що Diverge, але зі слабкою визначеністю (точно потрібен Definition для пари).

  • Не знаю як почати. Хаос без визначення. Тут треба Opening i Definition, а далі можна й поштормити.

Замість висновку. Що це означає для такого бізнесу, як ми?

Творчість — завжди про дорого й довго.

Це не стосується задач, коли команда ставить за ціль створити copy-cat — щось перевірене й звичне, у цьому випадку достатньо етапу Definition (квадратика): визначаємо, що треба, і просто копіюємо.

Здається, щоби докопатися до чогось цікавого, потрібно залучити всі патерни мислення, а це і довго, і різні люди, і багато енергії на взаємодію.

Тому творчий продукт не може коштувати мало й робитися швидко.

Працювати в командах складно. Але тільки так і варто, якщо хочеться створити щось цікаве. Кожен має сильні та слабкі сторони — їх потрібно навчитися використовувати.


Про творчу агенцію Once

Сайт: https://once.agency

Instagram: https://www.instagram.com/once.agency/


Я: https://www.instagram.com/anton_yatsenko/

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Антон Яценко
Антон Яценко@anton

515Прочитань
5Автори
4Читачі
На Друкарні з 19 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається