Мара - одна з найсильніших богинь в українській міфології

Я вже не один раз згадував цю неймовірну богиню, яка здатна майже на все та за силою не поступається своєму батьку Чорнобогу.

Мара - справжнісінька богиня зла та темряви. Інколи можна зустріти її під іменем Марена. Богиня здатна управляти абсолютно всім злом та темрявою в душах людей. В неї є тринадцять повноцінних доньок-хвороб, що допомагають матері налагоджувати смуту та темряву по всій землі.

Одна із інтерпретацій образу богині Мара

Цікаве про доньок Мари можна прочитати тут:

Навія - небезпечна міфічна істота, яка обожнює сміятися

Ломота - істота української міфології, яку краще не зустрічати

Особисто для мене, Мара є найцікавішим та найсильнішим богом в українській міфології. Це сильна жінка, чиї здібності та сили дуже добре підходять для різноманітних сучасних фільмів та серіалів. Мабуть, багато-хто пам’ятає 11 сезон серіалу Надприродне, де Сем та Дін Вінчестери протистояли рідній сестрі самого Бога - Марі. Так ось, за однією з гіпотез, саме Мара зі слов’янської міфології стала умовним прообразом для створення персонажа. І я не здивуюся, якщо подібна гіпотеза буде правдивою.

Більш приземлений образ богині Мари

Марена - можливо найсильніша богиня

Марена - богиня злої долі, темної ночі, різноманітних хвороб, повелителька всіх злих істот, привидів та чудовиськ, а також є джерелом сили для 13 доньок-хвороб (про них в цілому, якось іншим разом напишу). Ця жінка має багато різноманітних образів.

В одні часи її уявляли молодою жінкою з блідою шкірою, яка постійно носить із собою голову померлого. Зазвичай блукає в темну пору доби в чорній довгій мантії та старається знайти нових жертв. Її найсмертельнішою зброєю можна вважати довгуватий серп.

Також деякі джерела вказують, що Мара також є покровителькою зими.

З іншого боку, її частенько описують, як стару бабцю в дряхлій мантії. Замість однієї ноги має кістку-посох, на який опирається під час ходьби.

Вона завжди блукає вночі або в пору доби, коли відсутнє сонце. Часто вигукує імена господарів будинків, повз які проходить. Якщо господар хати буде неуважним та відгукнеться, то богиня забере його життя. Часто богиня нападає на подорожуючих, яких застала ніч не в будинку. Зазвичай вбиває уві сні за допомогою душіння. Дівчат, яким не пощастило опинитися вночі на подвір’ї, також вбивала, випиваючи їхню кров.

Марена не просто так вічно блукає ночами по світу. Насправді, жінка старається знайти богиню неба Коляду, та не допустити нового сходження Сонця на світ. Її бажання опустити вічну ніч на землю настільки сильне, що задля пошуку Коляди, вона постійно старається нагнати на людей всі можливі біди та страждання. Як відомо, Коляда - це добра богиня (дружина Дажбога), і вона прагне до гармонії та щастя на створеній землі. А намагання Мари, це лише спроби викликати в Коляди співчуття до простих людей, та показатися раніше, аніж тьма ночі почне слабнути.

Приблизний вигляд Мари, як молодої ще дівчини

Цікаво те, що вічні пошуки Мари - це одна з найбільш яскравих демонстрацій того, що вона набагато сильніша за Коляду, а можливо і за самого Дажбога. Єдиний, кому під силу зупинити цю неймовірну богиню - це сам Род, творець всього і вся.

В давні часи українці навесні (коли світло почало перемагати ніч) робили багато опудал Мари та спалювали на вогнищі. Інколи топили у воді. Вважалося, що такі дії простих людей сильно послаблювало неймовірну силу богині Мари і до самої зими (зимового рівнодення), вона не мала ніякої сили для боротьби проти світла. Відповідно можна було займатися землею, хліборобством та жнивами восени, допоки день довше ночі.

Які ще цікаві факти про богиню Мару ви знаєте?

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Євген Палашинський
Євген Палашинський@palash

25.6KПрочитань
3Автори
158Читачі
Підтримати
На Друкарні з 18 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (14)

Я в захваті від артів, що ви підібрали!

Вам також сподобається