Що ненавидять читачі?

Та що їх дратує?

Всі люди різні — це правда. Але ми часто можемо почути від читачів дуже схожі скарги на книги. Тому ми спробували зібрати найпопулярніші!

ДИСКЛЕЙМЕР:

Ми не закликаємо вас змінювати текст. В цій статті наша мета — надати інформацію про те, на що найчастіше скаржаться читачі, а також що вони зазначають як причину, чому не дочитали книжку. Але в тексті останнє слово завжди за автором.

Довгі незрозумілі вступи

Це може бути довгий туманний пролог із натяками, які читач зможе зрозуміти тільки з другого прочитання. Або опис природи на дві сторінки. Або ще щось подібне.

Дослідження показують, що бестселери викликають у читача яскраву фізичну реакцію за перші кілька хвилин читання. І це дуже рідко вдається зробити за допомогою прологу чи опису природи.

Затягнуті сцени і книги загалом

В останні роки зʼявився тренд на збільшення книг. І хоча одні читачі цьому раді, інші починають скаржитися — і найчастіше на те, що все просто стало затягнутим: більші описи кімнат, довші сцени битв і сексу, більш деталізовані діалоги.

На думку читачів, в багатьох випадках додатковий текст не рухає сюжет, не підсилює їхні емоції від книги — а лише дратує. Тож варто бути обережними.

Герої, до яких байдуже

Одна з причин, чому люди кидають читати конкретну книгу: їм не сподобався головний герой.

Подобатися при цьому не обовʼязково в хорошому сенсі, головне, щоб або він сам, або його історія викликали у читача живу зацікавленість. Найчастіше скаржаться на:

  • пасивність героїв; героїв, які нічого не хочуть

  • надмірну емоційність героїв

  • радикальну невідповідність моральним цінностям читача

Всі три насправді є дуже субʼєктивними.

Перенавантаження

Так, Толкін колись вигадав не тільки декілька ельфійських родів, велетенський епос Середземʼя, але і розробив власну вигадану мову. Але мало кому вдається повторити такий успіх. Найчастіша реакція, коли читачі бачать описи генеалогічних дерев з двадцятьма нащадками, як у Сільмарілліоні, вони тікають.

Коли всесвіт і його пояснення для читача здаються надто складними — це може відлякати.

Але! Є хороша новина. Навіть багаті різноманітні всесвіти і заплутані політичні інтриги теоретично можна подавати так, щоб вони виглядали зрозуміло. Але це вимагає від автора не тільки навички гарно пояснювати, але іноді — певної композиції історії та/або підходящого героя.

Корисним в таких ситуаціях тропом є “рибка в чужому ставку”. Коли герой потрапляє в новий для себе світ/ситуацію/місце, і тоді читач дізнається усе разом із ним. Але це лише один троп, ви можете знайти для себе і інші варіанти.

Анахронізми і невідповідні деталі

Анахронізми — це якісь деталі книги, які не відповідають історичній епосі, в якій відбувається дія. Наприклад, автор пише середньовіччя, але його героїні спілкуються, як сучасні бізнесвумен. Або в історії про стародавній Єгипет на ринку розраховуються паперовими грошима.

Цим часто грішать автори фентезі, які хочуть замків і королів, але не хочуть провести кілька місяців життя за переглядом документальних фільмів та звіркою кожної маленької деталі. На критику щодо цього вони можуть відповісти, що це не історична епоха, а вигаданий світ.

Врешті-решт, тільки вам вирішувати, наскільки ви хочете дотримуватися певного антуражу.

Тут є нюанси:

  • Не всі читачі звертають на таке увагу, але є відчутна частка тих, кого анахронізми вибивають із настрою та атмосфери.

  • Навіть серед тих, хто звертає увагу, більша частина читачів — не історики, тож вони можуть не знати, наприклад, що якийсь пристрій винайшли не в 16, а у 18 столітті. Більшість читачів визначають “достовірність” епохи за стереотипами.

  • Анахронізми не обмежуються предметами, як наприклад холодильником при дворі короля Артура. Вибивати з настрою може стиль тексту, те, як герої розмовляють між собою, елементи поведінки тощо.

  • Анахронізми можуть бути стилем. Згадаємо Флінстоунів — вся концепція мультсеріалу побудована на тому, що люди в палеоліті живуть як американці в 20 столітті.

Сни

Члени книжкового клубу Вашингтон Пост поскаржилися на те, що автори часто вписують сни з якимось дуже очевидним символізмом, і читати такі сцени просто не хочеться.

А що дратує вас настільки, що ви можете кинути книжку?

І чи є у ваших текстах перелічені елементи?

Та головне — пишіть із задоволенням!

Авторка: Тетяна Гринько

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
UWURead
UWURead@uwuread

Книжкова платформа

2.1KПрочитань
1Автори
49Читачі
На Друкарні з 6 січня

Більше від автора

  • Метод Сніжинки для написання роману

    Метод Сніжинки - це техніка створення роману, яку запропонував письменник Ренді Інгермансон. Він прославився своїми нон-фікшен посібниками для письменників, а метод Сніжинки набув культового статусу. Саме тому ми вирішили, що обовʼязково маємо перекласти цю статтю українською!

    Теми цього довгочиту:

    Поради Авторам
  • “Я спалив не лише свої тексти — я згорів сам” — про письменницьке вигорання

    Якщо ти зловив вигорання, це не означає, що ти ніколи не доб’єшся своєї цілі — з вигоранням стикається великий відсоток людей по всій планеті, письменників у тому числі, і в першу чергу це є ознакою сильного емоційного та психічного виснаження. Нумо розбиратися!

    Теми цього довгочиту:

    Вигорання
  • Я, ти або він/вона — обираємо точку зору свого твору

    Ви вже обрали, як почнете свою книгу? Чи буде це “Я ніколи не уявляла, що цей день пройде саме так?” або “Наталі ніколи не уявляла...”? А може взагалі “Ти”? Давайте розбиратися в тому, які у вас є варіанти!

    Теми цього довгочиту:

    Поради Авторам

Вам також сподобається

Коментарі (3)

Я не письменник - не пишу літературні твори. Але прочитати статтю було цікаво!

Вам також сподобається