У ТЕМНОМУ-ТЕМНОМУ ЛІСІ: рецензія на книгу Марини Смагіної “Волковиці”

Ілюстрацію взято з книги В. Галайчука “Українська міфологія”
«Ліс прагнув лишитися вільним від людей, вільним від часу, залишеним наодинці зі своїми дітьми.»

У  густому лісі серед зелених схилів Карпат заховалося село Волковиці. На картах його немає, у книгах – ледве два слова знайдеш. Якщо ліс не забажає показати шлях, то блукатимуть мандрівники днями, а тоді й підуть ні з чим. А ще береже ліс страшну легенду, яка й не легенда зовсім, а історія, що трапилася більше ста років тому. Розплутувати її буде студентка Марія*, чиї пращури походять із таємничих Волковиць.

Книга невелика за обсягом, трохи більше двохсот сторінок. Я її прочитала за один вечір, хоч і планувала розтягти на певний час. Проте, почавши читати, відірватися мені було вже складно. У авторки – дуже приємний, легкий стиль, без надмірної вичурності, але з гарними атмосферними описами природи. І я навіть знайшла в тексті кілька нових для себе слів. Крім того історія розвивається стрімко, вже з першої сторінки головна героїня (тоді ще мала дівчинка) натикається на загадкового діда у закинутому будинку, а з п’ятої – цей дід оповідає про містичні події сторічної давнини. Що мені подобається і одночасно – ні (мабуть, я ще до кінця не визначилася), то це майже реалістична атмосфера тієї історії. Хоча на обкладинці і заявлено про древню магію, більшості подій можна було би знайти цілком раціональне пояснення.

Авторка не перенавантажує книгу українською міфологію, її персонажами. Усе, що тут є – це відьми (цілком звичайні: вони радше відунки, які знають, аніж чаклунки, що літають на мітлах) та старий містичний ліс. Поки читала, було відчуття, що цей карпатський ліс не просто стоїть на місці, він дихає і справді живе. Він – наче окрема цілісна істота зі своїми бажаннями та думками. І в цей ліс справді було би страшно заходити, адже хтозна, що в нього на думці.

Оповідь будується за принципом кількох історій різних людей, які поступово пояснюють головну загадку. Через малий обсяг книги історія не сприймається як детектив. Тут дуже мало саспенсу, а головна героїня ледве почавши свої пошуки, майже одразу їх і завершує. Для мене це було головним мінусом, адже замість насолоджуватися гарною історією, смакувати її, вдихати древню магію, книги вистачило лише на один похапливий ковточок.

Втім я рада, що прочитала її. «Волковиці» – це гарний приклад того, як, спираючись на українську міфологію, створити щось своє унікальне, гарне і атмосферне. Що пахне старим лісом, прихованою магією та дзвінко відлунює солодким коханням і ядучою помстою…

*у книзі авторка називає дівчину Марійкою, але я не вважаю доречними такі зменшувально-пестливі форми для опису двадцятирічної студентки, тож буде просто Марією…

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Юлія Шум'ята
Юлія Шум'ята@shumiata

Письменниця, ілюстраторка

872Прочитань
5Автори
11Читачі
На Друкарні з 29 листопада

Більше від автора

  • ВІДПОВІДЬ: ЦЕ РИНСВІНД: рецензія на книгу Террі Пратчетта “Ерік”

    Писати відгуки на твори сера Террі Пратчетта для мене найважче. Бо це наче намагатися описати словами перлину. Можна знайти десятки гарних прикметників, які розкажуть про те як сонце виграє на її молочно-білому боці чи як вона таємничо блищить, проте, як сказано у...

    Теми цього довгочиту:

    Рецензії
  • ГЕЛЕНА В ПОШУКАХ ІНТЕРНЕТУ: рецензія на книгу Моніки Пец “Серце часу. Невидиме місто”

    Історіям про подорожі в часі вже більше ніж сто років (якщо рахувати від «Машини часу» Герберта Веллса). І за цей час письменники неодноразово та багатьма способами переосмислювали цей троп. Тож, коли я беру до рук чергову книгу про часові мандри, то не очікую...

    Теми цього довгочиту:

    Рецензії
  • КІТ У МІШКУ, АБО ІНСТРУКЦІЯ З КУПІВЛІ В ОФЛАЙН-КНИГАРНІ

    Мала я на днях цікавий досвід купівлі книжок. Оскільки до фізичних книгарень я не заходила досить давно (місяці, роки?), здебільшого купляючи книги в інтернеті або живлячись у бібліотеках, то цього разу я наче поринула у казковий світ. Сотні книжок...

    Теми цього довгочиту:

    Книги

Вам також сподобається

Коментарі (1)

дякую за відгук

Вам також сподобається