От ми і дійшли до чергової моєї маніакальнї фази.
Я – авторка самвидаву.
Паперові, електронні та, щиро сподіваюсь, що незабаром і аудіокниги, якщо я таки знайду де збути нирку (не питайте, де я її взяла) та знайду студію озвучки, або ж ентузіастів, які погодяться це зробити.
За чотири роки такого життя я жодного разу не подавала рукопис до видавництва, бо поки не відчуваю, що час настав. Звикла жити за велінням серденька, тож знаю, що коли прийде час – я збагну це. Поки ж — виживаю власними силами.
Тож заварюйте кавуську і запрошую до хепі хауса сучасного українського самвидаву не з точки зору читача, а від обличчя людини, яка понад два роки борсається в паперовому світі та пʼятий рік плаває в електронному океані книг.
Почнімо з найважливішого, аби не витрачати літерок дарма про те, як я докотилась до життя такого🤣
Переваги самвидаву:
Якщо ви така ж тривожна людина, яка не вміє делегувати обовʼязки та просто довіритись іншим, як і я – вам сюди. Ви контролюватимете кожен крок, будете самостійно вирішувати на якому папері, якої щільності та кольору, друкувати. Обиратимете шрифти, ілюстрації, ламінування, дизайн обкладинки та відтінок лясе.
Ніхто не скаже викинути з тексту сцену на пʼятдесят сторінок з описом дуба (ну дарма їздила в той заповідник і описувала, чи що?) [сарказм. Дубів поменше, будь ласка, бо потім отримаєте у відповідь пʼятдесят сторінок критики, тож залиште дуб ілюстраторам, картинки люди люблять більше😇].
Ви самостійно обираєте місце, де друкуватиметься ваша книга, таким чином маючи змогу обрати якість друку, зшивки та товщину картону для обкладинки, чого не вдасться у видавництві, адже будьмо відверті – робота авторки не про те😇
Увесь прибуток з книг – лише для вас
Більша комунікація з читачами, якщо ви любите спілкування з людьми.
Можливість обрати унікальне пакування, як елемент впізнаваності.
А тепер до мінусів:
Ґроші. Їх треба дохріна. Реально. Без перебільшення. Якщо в вас немає запасу грошей – на жаль, нічого не вийде, бо буквально кожна наступна частинка допису стосуватиметься чогось, на що потрібні гроші😭 Моя “подушка безпеки” пішла на це. Ще й під час війни. Скажімо так – фінансова грамотність – то не моя сильна сторона🤣 Не раджу брати кредити, чи позичати на це гроші. Суто дружня порада, бо книговидання – це лотерея. Може пощастити, а може вийти так, що тираж лежатиме роками. Тож не витрачайте того, чого у вас немає. Краще відкладати і за кілька місяців надрукувати пробний тираж з двох-трьох десятків книг, ніж вкласти 200 тисяч і потім не знати за що жити.
Пункт про “все контролюєш самостійно” – також є мінусом, бо часто просто бракне сил, часу, розуміння того, як буде правильно.
Самостійний пошук дизайнера, верстальника (якщо у друкарні, де ви друкуватимете наклад, є тямущий верстальник – тримайте його і не давайте можливості звалити), ілюстратора (за потреби), пошук нормальної друкарні, або видавництва, з яким співпрацюватимете на умовах самвидаву.
Редактор. Дорого, довго, боляче, бо треба прощатися з якимись моментами книги, які так хотілось описати, але на холодну голову виявилось, що це зайве. Не економте на редакторі, навіть якщо здається, що книга ідеальна і не треба нічого виправляти. Я щоразу так думаю, коли надсилаю текст, а потім дивлюсь на правки і не розумію, звідки взялося стільки повторів або непотрібних ком. Редактор важливий. Саме редактор, а не просто коректор. Мала досвід співпраці і з тим і з іншим – вони виконують різні функції! Не забувайте про це, бо просто поправити зайву літеру і знайти неточність у імені, часі чи зайвому шматку тексту, який невідомо як туди вліз – це різні речі.
Продаж.
Все вдалось. Ви написали, відредагували, зверстали, надрукували книгу. І ось всі ті заповітні коробочки з вашими малюками вже стоять на порозі.
Тепер починається основний квест. Бо написати – не те саме, що продати.
Реклама, співпраця з блогерами, перші відгуки, оформлення сторінок у соцмережах. Відео, пости, таргет. Без цього нікуди. Як би не хотілось, але ви берете на себе усе.
Милий, але мінус – на певний час, ваша домівка перетвориться на склад. Найкраще місце для хорошого сексу – бібліотека. От тільки не тоді, коли ваші творіння буквально скрізь🤣
Висновки.
Я не можу сказати, що самвидав – хрінь собача. Далеко не так. Це прекрасно, адже дає змогу молодим авторам самостійно просувати свою творчість у тому вигляді, в якому цього хоче сам автор. Це особливе відчуття, коли ти не просто твориш нову історію, а й втілюєш її на папері.
Але це складно. Це справді важка робота, особливо — фізично. Бо повірте, треба бути не просто сильною жінкою, аби скандалити з друкарнею, яка затримує друк тиражу на місяць, а й фізично сильною, аби перенести все це добро до квартири, перепакувати та віднести на пошту (не зліть письменників самвидаву, бо попри кволий вигляд, ми можемо перенести за раз 100 книжок🤣)
Бувають комерційно вдалі книги. Бувають – не дуже. І так є з усім у житті. Тому єдина порада, яку я можу дати, як авторка – вірте в себе. Зважуйте усі ризики, проводьте збір даних, збирайте аналітику по продажам книг аби знати, які є потенційно успішними для друку. Будьте щирі зі своїми читачами, аби вони знали, що ви – така сама людина, яка хвилюється, може не встигнути добігти до пошти або потягнути руку, коли тягає книги і затримає відправку на день, бо не зможе навіть загорнути маленьке замовлення.
І не здавайтесь.
Бо попри всі нюанси (а деякі я точно забула й згадаю вночі🤣) воно того варте.
Самвидав – не гірше за книги, видані видавництвом. Він інший. Багатогранніший. Позбавлений кліше та типових тем, які зараз у тренді. Ви знайдете там авторів, які будуть вам до душі. Можете знайти близьких за духом людей, з якими зможете дізнатися багато нового. І там ви відшукаєте серце молодої української літератури, яку поки не помітили великі видавництва, але за кілька років – їхні книги стоятимуть на поличках усіх найбільших книгарень країни❤️
Ви відчуєте коли будете готові видати друком свою першу книгу❤️