Вічні цінності та глибина фотографічної практики - Наталія Ковальська

1) Коли і що Вас надихнуло почати фотографувати?

Фотографувати я почала у 2020 році, коли весь світ потерпав від коронавірусу. Мабуть, як у всіх, перші спроби були на телефоні. Звичайно, виставляла світлини у соцмережі і отримувала схвальні відгуки. Тоді ж вирішила придбати фотоапарат. Довго вагалася, чи не розчаруюся. На усі кошти, що мала, купила б/у Canon. Самотужки почала опановувати ази фотомистецтва, що роблю і досі. Дякуючи сучасним технологіям, зараз це робити досить легко. Фотографувала всіх і все – природу, друзів, знайомих і незнайомих. Одного разу моїми світлинами через сомережі зацікавився відомий кінооператор, фотохудожник, голова Івано-Франківського осередку Спілки кінематографістів України Юліан Яковина, нині вже покійний. Саме від нього я найбільше перейняла особливості композиції кадру. Маестро казав: «Поки не знаєш всіх правил, доти твої фотографії унікальні. А потім стають як у всіх». А ще наголошував, що чим більше фотографуєш, тим менше бачиш того, що бачив на самому початку». І тепер я його розумію. Адже є багато цікавих сюжетів, попри які я проходжу мимо, а колись би обов’язково зберегла у світлинах. Моя мета була – стати професіоналом у вузькій сфері. Тому «руку набивала» на міських заходах, куди бігала з фотоапаратом. Звідти і почалася моя репортажна фотографія. І вже з 2021 року мої фотографії стали відображенням життя в нашій Калуській громаді та знайшли своє місце на офіційному вебсайті місцевого органу самоврядування. Щодня – інформація про кілька подій у громаді доповнюють мої світлини. Також час від часу мої фото з’являються і в місцевих медіа.

Видатна фотографка Наталі Ковальська

2) Які якості повинен мати репортажний фотограф, аби стати професіоналом?

Професіонал у репортажній фотографії - це, вважаю, той, чиї роботи є затребуваними суспільством. Любити та жити тим, що робиш. Хоча це стосується усього. А в репортажного фотографа - вміти бачити важливі моменти і вчасно натиснути на кнопочку, щоб їх зберегти.

3) Про час. Зазвичай фотографи кажуть, що їх втомлює постпродакшн (обробка, друк, розміщення, дебати про якість робіт, взагалі рецепція глядачами) А у Вас який етап творчості найбільш чутливий та емоційний?


Найбільш чуттєвий та емоційний – це процес фотографування. Той самий, про який Анрі Картьє-Брессон, французький фотограф та основоположник вуличної фоографії, говорив "Фотографувати – це коли голова, око та серце знаходяться на одній лінії". Тобто треба відчувати те, що ти фотографуєш. Обробку не люблю. Головне – живі емоції та правдивість

4) Говорити правду чи бути в тренді? Дуже часто перед репортажними фотографами постає таке запитання. Чи зустрічали Ви людей, які починали з модної фотографії, потім переходили в репортажну, потім - у глянцеві фотографії з описом пригод та подорожей?

Стежачи за трендами у фотографії, актуальним завжди залишається власний стиль, за яким можна завжди вгадати автора робіт. Важливо – знайти свою нішу у фотомистецтві, творити те, що в тебе найкраще вдається. На сьогодні я знайома з людьми, які фотографію сприймають тільки як комерцію, тому працюють у фотографії, щоб мати доходи.

5) Конфлікти. Як Ви в складні для країни часи пояснюєте людям, що хотіли б висвітлити їх? Чи були ситуації, коли доводилось виборювати свій світогляд?

Такі ситуації дійсно були. З початку війни, коли я на вулицях була з фотоапаратом,на мене навіть поліцію викликали. І досить часто доводиться людям, яких хочу сфотографувати, пояснювати, що це необхідно суспільству – показати, продемонструвати правду про ситуацію, ті чи інші події

6) Чи є у світовій фотографії майстри, яких хотілося б наслідувати?

Найперший, чий досвід я осягнула – це Анрі Картьє-Брессон. Вулична фотографія – це щось особливе. Ти крадькома ловиш моменти, які інші не бачать, і не побачили б, якби не фотографія.

7) Джерела натхнення поза світом візуального мистецтва. Улюблене філософське вчення? Наукова теорія? Нонфікшн-книга?

Окрім фотографії, найбільше часу я приділяю основній роботі – очолюю медійний центр органу місцевого самоврядування. А це статті, дописи, відео сюжети… Та за покликом серця – я музикант та вчитель, яка 26 років віддавалася школі. Тому музика й надалі залишається моїм натхненником. Коли беру до рук гітару – тоді отримую новий стимул та бачення чогось нового та незвичайного через об’єктив фотоапарата.

“Коли любов стала пам’яттю”

Щодо проекту «Коли любов стала пам’яттю». Це світлини - які відображають внутрішній стан людей, які втратили на війні найрідніших. Проєкт тривав з жовтня 2024 року. Участь у ньому взяли 49 родин Героїв. Кожна зйомка – це було знайомлення не тільки з людьми, а з історіями їх життя. На зйомку люди приносили речі, які відігравали важливу роль у мирному житті наших полеглих Захисників, або ті, які були з ними на момент загибелі. Кожна з цих речей дихала війною, і викликала емоційне хвилювання, як і саме спілкування з людьми. Та цей проект потрібний, насамперед, громадськості. Щоб люди прониклися та відчули те горе, яке спіткало родини військовослужбовців. На світлинах – телефон з осколками, який ніколи не задзвенить, простріляні гільзи, нагороди наших Героїв, інші особисті речі наших полеглих оборонців. Взагалі моя назва виставки – «Жити, щоб пам’ятати». Родинам дуже потрібна наша підтримка. Адже сльози їх досі не висихають з облич… А я так не хотіла, щоб від фотографій вони плакали…Загалом кожна робота складається з двох частин – світлина з минулого – з сімейного архіву – де сім я щаслива, та сьогодення – стан родини сьогодні, коли вони втратили на війні найрідніших. Над побудовою і композицією працював дизайнер. Моя робота – саме світлина сьогодення, де справжні емоції та відчуття.

© Запитання - Маrtinella

© Оповідь - фотографка, педагогиня, філософиня, організаторка творчих подій - Наталія Ковальська

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Martinella
Martinella@SealedRosesUA24

Art and philosophy

338Прочитань
5Автори
7Читачі
На Друкарні з 19 січня

Більше від автора

  • The audacity of poetry by Oleksandra Mriyna

    Oleksandra Mriyna was born on 21 July 2000 in Poltava. She started writing poetry relatively recently, in 2021. Her poems were published in the almanacs ‘Alexandria Lighthouse’ and ‘Without You’. In 2025, the publishing workshop Pantheon.

    Теми цього довгочиту:

    Поезія
  • Надія Дойчева-Бут - художні роботи та світлини

    Поговоримо про візуальний світ та естетичні прийоми, які використовує художниця Надія Бут. Очевидно, що її знання, впевненість та незламність є джерелом натхнення для митців, критиків, студентів художніх навчальних закладів,

    Теми цього довгочиту:

    Прогрес

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається