Що ми можемо зробити, щоб захистити наше довкілля? Пропоную переглянути, які невеликі зміни в нашому житті можуть допомогти зберегти природу.
1. Використання енергоощадних ламп
Зазвичай терміном “енергоощадні лампи” називають лампи трьох типів: світлодіодні, люмінесцентні та галогенні. Вони споживають менше електроенергії ніж звичайні лампи, але найбільш енергоефективними являються світлодіодні лампи.
Лампи таких типів мають довгий термін експлуатації. Це прямим чином впливає на зменшення відходів. До речі, не викидайте лампи, а здавайте їх в спеціальні центри утилізації відходів.
В найновіші енергоощадні лампи вже додають колірну температуру, яка регулюється через голосове управління або wifi. Гарантія на подібні пристрої зазвичай 2 роки. Звісно то для тих, хто “не з такої сім’ї, а з багатої”. Навіть найдешевша економка краще за стандартні лампи розжарювання.
2. “Ні” одноразовому
Паперові чи пластикові стаканчики, тарілки та трубочки — забудьте про них. Є чимало різновидних матеріалів для заміни: скло, дерево, кераміка чи метал. Пам’ятайте, усе одноразове можна замінити.
Для пікніка можна купити спеціальний набір з термочашок та іншого посуду, які зазвичай продаються компактними наборами в сумці-холодильнику. Такий посуд здебільшого роблять з нержавіючої сталі, тож прослужить він довго.
Пластикові пакети можна замінити різноманітними торбинками, пляшки - багаторазовими пляшками, пластирі — паперовим хірургічним пластиром і так далі.
3. Не викидати одяг та старі речі
Йдеться не про захламлення дома. Наразі працює багато організацій, які приймають старі речі на благодійність. Деякі бренди можуть приймати старі речі назад в обмін на знижку на нові речі.
Одяг та дитячі речі можна здати в Червоний Хрест або Банк Одягу. В кожному місті є свої благодійні організації, які охоче приймуть старі речі.
Старі, непотрібні книжки можна продати чи віддати в бібліотеку вашого міста. Російську літературу активно приймають на макулатуру.
Старі гаджети в обмін на сертифікат можна обміняти в пунктах Rozetka, схожа акція є в багатьох магазинах електроніки.
4. Відмова від сірників
Здивувались? Насправді сірники досить шкідливі для довкілля.
По-перше, в сірниках використовуються тваринні клеї. Вони становлять 14% від маси сірникової голівки та 8% від маси сірникової намазки.
По-друге, хімічний склад сірників завдає шкоди довкіллю. Сірникова намазка містить сульфід стибію — важкого металу, дія якого схожа на дію арсену (миш’яку). У складі сірників є й інші хімікати, такі як фосфор, фтор, іноді може бути свинець.
Для походів та посиденьок на природі найкраще обрати кресало . В побуті можна використовувати різні запальнички, зокрема п’єзо. На жаль, більшість з них з пластику, та це кращий варіант ніж експлуатація тварин.
5. Обережно з шинами!
Класична картина біля дитячих майданчиків: розмальовані старі шини як прикраси. Звичка робити зі старих шин своєрідні арт-об’єкти — це вже цілий культ, але хорошого в цьому нічого немає. Ось чому:
Шини це небезпечні відходи IV класу.
Шини містять в собі багато хімічних сполук, деякі понад 100. І розкладатись вони будуть аж сотню років.
Фарба через певний час теж починає розкладатись і також приносить шкоду дозвіллю. Ситуація буде погіршуватись через спеку.
В шинному пилі міститься бензпірен, який легко проникає в організм і викликає рак легенів, шлунка і печінки. Саме тому наявність старих шин на дитмайданчиках - неприпустима.
Шини необхідно здавати на перероблювання в спеціалізовані місця. За несанкціоноване засмічення шинами передбачена адміністративна відповідальніть, за спалювання шин - ще більший штраф.
Поки світ утилізує старі шини, в США вже почали виготовляти екологічні, зроблені на 70% з екоматеріалів. Детальніше тут.
6. Заміна пластиковим судочкам для їжі
Головна проблема пластикових судочків — це їх недовговічність. Вони швидко тріскають та ламаються, а потім розкладаються на сміттєзвалищі тисячу років. Чим можна замінити:
Дерев’яні контейнери.
Контейнери з нержавіючої сталі.
Судочки з екоматеріалів, таких як перероблена солома.
7. Вирощування овочей та зелені вдома
“Город на балконі” — не тільки захопливе хобі, але й екологічна звичка, яка має ряд переваг, від економії коштів до очищення повітря у вас вдома.
Фермерські господарства часто неконтрольовано використовують добрива, що призводить до забруднень природних ділянок та самих продуктів. Вирощені вдома зелень та овочі не матимуть шкідливих речовин та пестицидів.
Вирощування зелені зовсім не потребує багато часу. Зате свіжі продукти завжди будуть у вас під рукою.
8. Покупки на ринку або в магазинах з електронними чеками
Більшість чеків виготовлено з термосетового пластику, який є токсичним як і спеціальні чорнила для друку чеків. Термобумага покрита токсичною речовиною — бісфенол А. Стандартний чек має приблизно 60 міліграм бісфенолу А, який може поглинатись через шкіру та накопичуватись в організмі. З гарних новин, в Україні все ж є огранізації, які переробляють чеки. Тож або збирайте чеки і відправляйте на переробку, або відмовляйтесь від них.
Віддавайте перевагу робити покупки в магазинах з електронним чеком або на ринку. Серед магазинів в Україні це мабуть тільки Єва та Eldorado. Але є дуже багато місцевих крамничок де вас спитають, чи потрібен вам чек. По можливості, відмовляйтесь. Останнім часом деякі інші торгові мережі, такі як АТБ, починають використання електронних чеків.
Купуйте електронний квиток на потяг, навіть на приміські поїзди теж є така можливість, щоправда, поки не у всіх областях України.
9. Використання велотранстпорту
Велосипеди не забруднюють повітря та не створюють зайвого шуму. Окрім того, велопрогулянки корисні для здоров’я.
В Україні велосипед недооцінений транспорт. Однак він достатньо зручний як для пересування містом ( в магазин чи на роботу), так і для невеличких подорожей. Хоча подорожі часом бувають по 400 км і навіть більше.
Якщо важко катати на звичайному велосипеді — є чудовий аналог електровелосипед. В нього набагато більша швидкість і на ньому легше їхати. Та все ж екологічнішим варіантом буде звичайний велосипед.
10. Перестаньте носити штучні квіти на цвинтар!
Штучні квіти дуже швидко псуються: кілька злив і вони втрачають всю свою привабливість. Тож їх постійно змінюють, а старі викидають на краю кладовища, де історично для них відведене місце. Далі є два варіанти розвитку подій, або те все спалюють (це незаконно), або вивозять на сміттєвий полігон де вони лишаться на кілька сотень років.
Замінити штучні квіти можна живими насадженнями. Можна садити як дерева, так і будь-які квіти. Не забудьте врахувати особливості ґрунту для рослин перед висадкою. Детальніше за посиланням.