Колись давно люди вірили в міфи. Вони народжувались із природи: з грози, що лякала; з сонця, що дарувало радість; із птахів, що щебетали вранці. Здавалося, що боги сміються або гніваються разом із людьми.
Легенди виникали в родинах, мандрували від села до села, змінювалися, розросталися. Увечері біля багаття їх розповідали дітям. А на свята всі збиралися на площі, щоб слухати оповіді старших.
Але з часом усе змінилось. Люди дедалі більше поринали в щоденні клопоти. Мріяли про владу, про золото. Справжні легенди почали забувати. Світ накрила жадоба.
І все ж, десь глибоко, залишилися ті, хто беріг уламки старих переказів. Вони шепотіли їх своїм дітям — як заповіт. І навіть нині живуть ті, хто пам’ятає. Їх мало, але вони є.
Одного разу, в місті Фейрлі, що стоїть над океаном, сталася дивовижна подія. Вітер співав у вузьких вуличках, наповнюючи їх піснями. Був літній вечір. Вулиці освітились вогнями, люди вийшли з домів — у вінках, зі свічками в руках. Лунала музика, сміх, дзюрчання фонтанів. Свято «Початок літа» вирувало.
Серед натовпу майнула маленька постать. Вона ковзнула повз ятки, де торгували дрібничками, й зупинилася біля однієї з них. Це була дівчинка з золотим волоссям. Вона щось шукала. І не веселощі. Її цікавило інше.
Нарешті, знайшовши те, що треба, дівчинка швидко поклала кілька монет, схопила покупку — і зникла у натовпі. Вона бігла на схід, туди, де вулиці ставали тихішими, де починався ліс.
Про цей ліс ходили легенди. Казали, його колись спалили, та наступного ранку дерева знову стояли — неушкоджені, мов живі. Ліс був глибокий і давній. Але дівчинка не боялася.
Її звали Ніам. Вона зростала в родині, де кожна ніч починалася з казки. Мати знала сотні стародавніх переказів — і дівчинка слухала, зачарована. Змалку вона відчувала — світ містичний, і десь у ньому є місце справжньому диву.
Тому, коли підросла, Ніам часто ходила до лісу. Там усе було інакшим. Небо — ясніше, барви — глибші, думки — спокійніші.
Цього вечора все здавалося ще чарівнішим. Повний місяць заливав галявину сріблом, дерева блищали вгорі. Поміж стовбурів літали світляки — зелено-жовті, блакитні, пурпурові.
Ніам зупинилася на краю лісу, вклонилася — і ступила вперед.
Довкола закружляли вогники. І раптом почулося:
— Ніам, нарешті! Ми вже почали хвилюватися.
Це були феї. Маленькі істоти — хранительки лісу. Вони жили тут із його першого подиху.
— Вибачте, друзі! — Ніам усміхнулась. — Допомагала мамі. Але я вже тут.
І побігла далі — до центру лісу, де ріс старий клен. Його гілля розходилося в різні боки, створюючи купол, мов парасоля. Під ним зібралися всі: мавки, фавни, гноми, феї. Усі чекали на диво.
Ніам прослизнула поміж істот, підійшла до дерева й поклала дарунок: великий синій кристал, що сяяв усіма барвами. Він символізував відданість. Саме так вона почувалася — вірною цьому місцю, цим істотам.
Звичайних людей до цього не допускали. Але Ніам була особливою. Ліс довіряв їй.
Раптом клен освітився. З його серцевини вирвалося тепле золоте сяйво. Із нього вийшов хлопчик — рудий, кучерявий, з зеленими очима й ластовинням.
— Вітаю вас, мої любі, — промовив він. — Природа відродилась, і час пригадати одне старе повір’я. Сідайте зручно.
Всі стихли. Лише світляки пливли поміж гілля. Ліс затамував подих.
— Колись, — почав він, — тут жили перші люди. Вони шанували богів і жили в гармонії. Була серед них жриця — провідниця, захисниця. Поля родили, стихії обходили село стороною.
Він говорив спокійно, але голос лунав чітко — до кожного закутку галявини.
— Та все зіпсувала жадоба. Люди почали нищити ліс. Жриця благала зупинитись — та її не слухали. І тоді все змінилось. Грози, посухи, неврожаї. Але селяни вперто шукали винного. І хтось крикнув: «Це вона! Відьма!»
По галявині прокотилася тиша. Ніам затамувала подих.
— Жриця втекла до лісу. Тут вона прожила решту життя. Її хатинка досі стоїть на півночі. Ліс її береже. Люди забули про неї — як і про віру. Але дехто пам’ятає…
Хлопчик розповідав далі, але голос його ставав тихішим, мов колискова.
Повіки Ніам поволі опустилися. Вона притулилася до стовбура — і заснула, з посмішкою на обличчі.
Хлопчик нахилився до неї, торкнувся волосся — ніжно, мов подих вітру.
— Вона знатиме, коли настане час. Ліс пам’ятає.
— Ніаааам! — долинув знайомий голос. — Де ти?!
Це була її мати. Вона йшла лісом, тривожно озираючись. Побачивши доньку, нахилилась:
— Ти знову засиділася тут?
— Мамо! — Ніам підхопилася. — Тут був хлопчик! Це був не казковий, а справжній хлопчик! Із дерева! І він розповідав легенду!
Мати усміхнулася. Вони обійнялись.
— Неймовірно! Цей ліс справді чарівний. Але нам час додому. Тато хвилюється — й, певно, теж хоче почути цю історію.
Ніам з матір’ю рушили стежкою крізь ліс. Усе довкола здавалося напівсном — але в кишені дівчинка намацала подарунок: маленький талісман у формі кленового листочка, який тепер був частиною її історії.
— Ти так схожа на одну з наших предків... Вона була прабабусею ще для моєї бабусі. Жила тут, біля лісу, й казали, що мала особливе чуття. Відчувала, коли щось траплялося, якось знала більше, ніж інші, як би чула шепіт лісу, що йде з глибин часу...